Pāriet uz saturu

Pasta iela (Liepāja)

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par ielu Liepājā. Par citām jēdziena Pasta iela nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Pasta iela
Karte
Pamatinformācija
Pilsēta Liepāja
Apkaime Vecliepāja
Garums 450 m
Joslu skaits 2
Segums Asfaltbetons un akmens bruģis
Pasta iela Vikikrātuvē

Pasta iela ir iela Liepājā, kas atrodas Vecliepājas apkaimē. Pasta iela sākas krustojumā ar Lielo ielu un beidzas krustojumā ar Vītolu ielu un ar Graudu ielu. Aptuvenais ielas garums ir 450 metri. No krustojuma ar Radio ielu līdz krustojumam ar Friča Brīvzemnieka ielu to sedz asfaltbetons, bet pārējās ielas daļas sedz akmens bruģis. Ielas posmā no Vītolu ielas un Graudu ielas krustojuma līdz krustojumam ar Radio ielu kustība norit pa divām joslām, bet no krustojuma ar Radio ielu līdz krustojumam ar Lielo ielu, tā ir gājēju iela.[1]

Pasta ielas 22. nams

Senākajos avotos[2] Pasta ielas rietumu posms līdz tālaika Juliannas ielai saukts par Helēnas ielu (Helenen-Straße), kamēr austrumu posms saukts par Kalēju ielu (Schmiede-Straße). 19. gadsimta 80. gados iela visā tās garumā jau saukta par Helēnas ielu.[3] Viens no ielas nozīmīgākajiem objektiem vēsturiski bijis Pasta un telegrāfa kantoris ielas 4. numurā; ielas 2. numurā ilgstoši darbojusies aptieka. 1941. gada jūnijā vācu aviācijas uzlidojumu rezultātā gāja bojā mazstāvu koka apbūve posmā no tālaika Juliannas līdz Jēkaba ielai,[4] kā arī apbūve ielas dienvidrietumu pusē. Savu mūsdienu nosaukumu iela ieguvusi 1940. gada aprīlī.[5] XX gadsimta 80. gados Pasta ielas austrumu posms bija gājēju iela; šāds statuss tam atjaunots 2016. gadā.[6] Ielā, it īpaši posmā no Radio ielas līdz Lielajai ielai, saglabājies liels skaits pirmskara mūra ēku, no kurām vairākas ir iekļautas pilsētas aizsargājamo ēku sarakstā.

Ielu savienojumi

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
  1. «Arhivēta kopija». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2016. gada 11. jūnijā. Skatīts: 2016. gada 7. jūnijā.
  2. Grabe, Renner. Plan von Libau. LVVA 6828. fonds, 2. apraksts, 537. lieta
  3. Plan der Seestadt Libau. 1887. Library of Congress.
  4. «Radio iela 12/14: Autoosta, Aeroflotes kases, zobārstniecības klīnika». irliepaja.lv (latviešu). Skatīts: 2024-04-11.
  5. Kurzemes Vārds. 1940. gada 24. aprīļa numurs.
  6. https://www.liepajniekiem.lv/zinas/sabiedriba/no-2-junija-dala-pasta-ielas-bus-slegta-autotransportam/