Pāriet uz saturu

Rīgas Katrīnas skola

Vikipēdijas lapa
Agrākās Katrīnas skolas ēka Lāčplēša ielā 55
Skolas ēka 20. gadsimta sākumā

Rīgas Katrīnas skola (vācu: Katharinenschule, Katharinaeum, krievu: Екатерининское училище), vēlāk Rīgas III. apriņķa skola (Dritte Rigaische Kreisschule), bija viena no Rīgas skolām Lāčplēša ielā 55, kas sagatavoja savus skolēnus mācībām guberņas ģimnāzijā. Tagad skolas ēkā mājo daļa no Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas.

Rīgas Katrīnas skolas senākās ēkas projekts (1789).

Četrgadīgā skola dibināta 1789. gada 7. februāri Maskavas priekšpilsētā un šādi nosaukta par godu Krievijas Impērijas ķeizarienei Katrīnai II un atrodās blakus Krievu tirgum (tagad Emīlijas Benjamiņas ielā 7).[1]

1804. gadā to pārveidoja par Rīgas III. apriņķa skolu ar krievu valodas apmācību, kas sagatavoja savus skolēnus mācībām guberņas ģimnāzijā (Rīgas I. apriņķa skola tolaik bija Rīgas Doma skola, bet II. apriņķa skola Pētera I reālskola).

Pēc Rīgas priekšpilsētu nodedzināšanas 1812. gada kara laikā skolu no jauna atvēra 1820. gadā kā elementārskolu ar divu gadu izglītības programmu, bet 1878. gadā to pārveidoja par četrgadīgu pilsētas skolu. Zināms, ka jau pirms 1889. gada skola atradās Smilšu ielā (Sandstrasse) Pēterburgas priekšpilsētā, kuru Baltijas pārkrievošanas laikā 1885. gadā pārdēvēja par Romanova ielu. 1913. gadā skolu pārveidoja par augstāko tautskolu (высшее народное училище).

Brīvības cīņu laikā 1919. gada 15. augustā Latvijas Republikas Izglītības ministrija skolas ēkā nodibināja Rokdarbu darbnīcas, 1928. gadā Mākslas amatniecības darbnīcu, ko 1933. gadā pārveidoja par Rīgas Valsts mākslas amatniecības skolu, 1936. gadā par Rīgas Valsts daiļamatniecības skolu ar trīsgadīgu programmu. Mūsdienās ēkā atrodas daļa no šīs skolas pēcteča Profesionālās izglītības kompetences centra "Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola".

Skolas ēkas iekārtojums

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Katrīnas skolas centrā bija zāle, sānos divas klašu telpas un dzīvokļi: diviem skolotājiem pirmajā stāvā un vienam bēniņos. Pagalmā aiz skolas ēkas ierīkoja dārzu skolotāju ģimenēm. Ir ziņas, ka tur turēti gan zirgi, gan vistas. Sākotnēji skolā mācījās 100 bērni, vēlāk to skaits saruka līdz 40.

Ēkas atjaunošana

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2001. gadā biedrība “Latvia Nostra” izdeva grāmatu “Koka Rīga” un uzsāka bijušās Katrīnas skolas atjaunošanu.

Ēkas atjaunošanas projektam, kura autore ir arhitekte Zaiga Gaile, 2014. gadā piešķīra Latvijas Arhitektūras Lielo gada balvu. Skolas ēka apskati regulāri iekļauj ārzemju arhitektu vizītēs.[2]

Ievērojami skolotāji

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]