Royal Dutch Shell

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Royal Dutch Shell plc
Shell logo.svg
Veids publisks uzņēmums
Dibināts 1907. gadā
Galvenais birojs Hāga, Karogs: Nīderlande Nīderlande
Akcijas biržā LSE (RDSA/RDSB)
NYSE (RDS.A/RDS.B)
Euronext (RDSA/RDSB)
Ietilpst indeksā AEX, FTSE100
Vadība Ben van Beurden (izpilddirektors)
Čārlzs Holidejs (padomes priekšsēdētājs)
Darbinieki 104 000
Apgrozījums 355,8 miljardi USD (2007)
Aktīvi 266,2 miljardi USD (2007)
Peļņa 31,3 miljardi USD (2007)
Nozare naftas un gāzes ieguve
Produkti degviela, eļļas, naftas produkti, ķīmiskie produkti
Mājaslapa http://www.shell.com/

Royal Dutch Shell, bieži saukta saīsināti par Shell ir globāls Nīderlandes / Lielbritānijas naftas un gāzes ieguves, pārstrādes un tās produktu pārdošanas uzņēmums. Kompānijas galvenā mītne atrodas Hāgā, bet tā reģistrēta Londonā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Royal Dutch Shell nodibinājās 1907. gada februārī, kad 1890. gadā dibinātā Nīderlandes Royal Dutch Petroleum Company (darbojās ar naftas ieguvi mūsdienu Indonēzijā) apvienojās ar 1897. gadā dibināto britu "Shell" Transport and Trading Company Ltd (nodarbojās ar opija tirdzniecību Ķīnā), lai spētu konkurēt ar amerikāņu monopolu Standard Oil. 1919. gadā Shell iegādājās kompāniju Mexican Eagle Petroleum Company un 1921. gadā pieņēma vārdu Shell-Mex Limited. Trīsdesmito gadu ekonomikas krīzes laikā Shell apvienojās ar British Petroleum, nodibinot Shell-Mex and BP Ltd, līdz 1975. gadā tās tika atkal šķirtas.

2015. gada aprīlī paziņots, ka panākta vienošanās par Apvienotās Karalistes enerģētikas uzņēmumam BG Group pirkšanu par 64 miljardiem eiro.[1]

Shell Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Shell Latvijā darbojās starpkaru periodā līdz 1940.gadam, kad politisko pārmaiņu rezultātā bija spiesta darbību pārtraukt. Shell bija vairākas degvielas uzpildes stacijas Latvijā, tajā skaitā Rīgā. Interesants fakts, Brīvības un Miera ielu stūrī nelielā ēka ir Shell Latvijas starpkaru laika norēķinu kase par degvielu.

Shell Latvijas degvielas mazumtirdzniecības tirgū strādāja līdz 2002. gadam, kad tas no Latvijas aizgāja. Visas Shell degvielas uzpildes stacijas pārņēma Statoil.[2]

2016. gadā Shell zīmols atgriezās Latvijas tirgū. 28. jūlijā Rīgā atvērtas pirmās Shell degvielas uzpildes stacijas, kuras agrāk darbojās ar Trest zīmolu. Līdz 2016. gada beigām plānots atvērt līdz desmit Shell DUS.[3]

Bizness[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Royal Dutch Shell darbojas vairāk nekā 140 valstīs. Viena no lielākajām Shell struktūrvienībām - Shell Oil Company atrodas Hjūstonā, Teksasā.

Kritika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Shell biznesa prakse tiek kritizēta no vairāku vides un cilvēktiesību aizstāvju organizāciju puses. Visskaļākos protestus izpelnījies Shell darbība Nigērijā. 2004. gadā atklājās, ka Shell stipri pārspīlējis savā īpašumā esošās potenciālo naftas atradņu apjomu. Pēdējā laikā Shell ticis kritizēts par savām darbībām Īrijā (Koribas gāzes atradnēs) un Krievijā (Sahalīna-2 projektā).

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Shell pētniecības centrs Amsterdamā