Sāls

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par garšvielu. Par jonu savienojumiem skatīt rakstu sāļi.
Sarkanais akmeņsāls, kas iegūts Pakistānā

Sāls ir balts, kristālisks minerāls, kura galvenā sastāvdaļa ir nātrija hlorīds (NaCl). Tirdzniecībā galvenokārt ir attīrīts un rafinēts sāls. Nereti, lai uzlabotu sāls īpašības, tam tiek piejauktas dažādas vielas. Atkarībā no piejaukumiem mainās arī sāls krāsa. Komerciāliem mērķiem tiek iegūts arī akmeņsāls un jūras sāls.

Sāls izmantošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vārāmais sāls

Lielāko daļu (68%) no sāls izmanto ražošanas un citos industriālajos procesos.[1] Tikai 6% no sāls tiek izmantots kā vārāmais jeb galda sāls, tas ir, kā garšviela citiem pārtikas produktiem.[1] Tas tiek darīts garšas uzlabošanai, kā arī izmanto kā konservantu. 8% no sāls izmanto automaģistrāļu un citu ceļu kaisīšanā, 6% izmanto lauksaimniecībā, bet 12% lieto ūdens attīrīšanai.[1]

Sāls ietekme uz organismu[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sāls ir ļoti nepieciešams organismam. Tas nodrošina dažādu vielu transportēšanu uz šūnām un atpakaļ, piedalās ūdens apmaiņā, kā arī dažādu vielu asimilācijā. Sāls var organismu ietekmēt arī negatīvi. Pārlieku liels sāls daudzums organismā aiztur šķidrumu, veicina tūskas veidošanos, kā arī var paaugstināt asinsspiedienu.

Vārda "sāls" pareizrakstība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vārds "sāls" latviešu valodā ir viens no lietvārdu vīriešu dzimtes otrās deklinācijas izņēmumiem.[2] Sarunvalodā šo vārdu bieži lieto kā sestās deklinācijas sieviešu dzimtes lietvārdu.[3]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 1,2 «The many uses of salt» (angļu valodā). Maldon Salt Company. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2013. gada 11. oktobrī. Skatīts: 2016. gada 26. decembrī.
  2. «Lietvārdi». letonika.lv. Skatīts: 2016. gada 26. decembrī.
  3. Latviešu valodas gramatika. Rīga : LU Latviešu valodas institūts. 2013. 359. lpp. ISBN 9789984742700.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]