Sārtais pelikāns

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Sārtais pelikāns
Pelecanus onocrotalus (Linnaeus, 1758)
Sārtais pelikāns
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Pelikānveidīgie (Pelecaniformes)
Dzimta Pelikānu dzimta (Pelecanidae)
Ģints Pelikāni (Pelecanus)
Suga Sārtais pelikāns (P. onocrotalus)
Sārtais pelikāns Vikikrātuvē

Sārtais pelikāns (Pelecanus onocrotalus) ir liels pelikānu dzimtas (Pelecanidae) ūdensputns, kas pieder pelikānu ģintij (Pelecanus). Ligzdo kolonijās aizaugušās ūdenstilpēs un purvos samērā plašā areālā, kas aptver lielo daļu Eirāzijas un Āfrikas. Reti ieceļo arī Latvijā.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ligzdo Eiropas dienvidos un austrumos, Āzijas rietumu un centrālajā daļā, kā arī atsevišķās vietās Indijā un Vjetnamā. Tāpat sastopams lielā daļā Āfrikas uz dienvidiem no Sahāras. Areāla ziemeļu daļā migrē uz ziemošanas vietām, ziemo pārsvarā Āzijas dienvidos un Āfrikas ziemeļaustrumos.[1] 20. gadsimta sākumā Eiropā sārtais pelikāns bijis plašāk izplatīts, ligzdojis arī Ungārijā un Čehijā un Azovas jūras piekrastē, taču mūsdienās uz ziemeļiem tālākā ligzdošanas vieta ir Donavas delta, kur ligzdo vairāk kā 3000 pāru sārto pelikānu (vairāk kā puse no visas Eiropas populācijas).[2]

Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sārtā pelikāna raksturīgākā pazīme ir lielais knābis ar ādas maisu apakšpusē

Latvijā pirmais sārtā pelikāna novērojums reģistrēts 1865. gadā, taču kopš tā laika sastapti tikai septiņi atsevišķi putni, kuru izcelsme tiek uzskatīta par dabisku, kā arī divi putni, kuru ieceļošana no savvaļas populācijām apšaubīta.[1] Šajā kontekstā ļoti neparasta ir trīs sārto pelikānu nepieaugušu īpatņu novērošana Latvijā 2012. gada pavasarī aptuveni vienā laikā, dažādās vietās (pierādīts, ka tie ir dažādi putni).[3]

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sārtais pelikāns ir liels putns, aptuveni gulbja izmērā, tā garums pārsniedz 1,5 m, bet spārnu plētums sasniedz 235 līdz 295 cm.[4] Kā jau visiem pelikāniem raksturīgākā pazīme ir ļoti garš un masīvs knābis ar lielu rīkles maisu apakšpusē. Knābis, sejas maska un kājas oranži sārtas, apspalvojums ļoti gaišs: balts ar sārtu nokrāsu. Lidojumā ar pārējo apspalvojumu kontrastē melnās lidspalvas. Jaunie putni — brūni.

Aizsardzība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lai arī 20. gadsimta laikā sārto pelikānu skaits pasaulē ir samazinājies, tomēr arī mūsdienās tas tiek vērtēts uz 290 tūkstošiem putnu[5] un globālā mērogā suga netiek uzskatīta par apdraudētu.[6] Atsevišķās valstīs tas tomēr ir apdraudēts un aizsargājams, piemēram, iekļauts Krievijas Sarkanajā grāmatā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 Sārtais pelikāns Pelecanus onocrotalus
  2. Pelecanus onocrotalus GREAT WHITE PELICAN BirdLife
  3. Putnu ziņas Latvijasputni.lv
  4. Strazds M. (red.) (1999): Latvijas ūdeņu putni. Latvijas Ornitoloģijas biedrība.
  5. РОЗОВЫЙ ПЕЛИКАН - Pelecanus onocrotalus Linnaeus, 1758 sevin.ru
  6. «Pelecanus onocrotalus». The IUCN Red List of Threatened Species™. 2012-5-16.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]