Sieviete

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Sievietes)
Jump to navigation Jump to search
Sieviešu 800 m skrējiens 2014. gada DécaNation sacensībās
Korejiešu sieviešu popgrupa Girls' Generation

Sieviete ir cilvēka sievišķais dzimums. Termins ‘sieviete’ parasti tiek attiecināts uz pieaugušu cilvēku, bet ar terminu ‘meitene’ apzīmē sievišķā dzimuma bērnu vai jaunieti. Socioloģijā un psiholoģijā šis termins tiek attiecināts arī uz personas dzimtes indentitāti. Sieviete pēc dzimumpiederības tiek atšķirta no vīrieša.

Sievietes bioloģija un dzimums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bioloģiski sievieti raksturo sieviešu reproduktīvie dzimumorgāni, kuru loma ir bērna ieņemšana, iznēsāšana un barošana. Sievietes hromosomas ir XX atšķirībā no vīrieša XY.

Kaut arī sieviešu dzimstība ir zemāka nekā vīriešu (attiecība 2016. gadā bija aptuveni 100:103),[1] pateicoties ilgākam sieviešu vidējam dzīves ilgumam šī attiecība izlīdzinās, un starp vecāka gada gājuma cilvēkiem sievietes ir vairāk nekā vīriešu. Kopējā pasaules sieviešu un vīriešu attiecība ir 100:101,5.[1] Starp 65 gadu un vecākiem cilvēkiem šī attiecība ir vairs tikai 100:80,5.[1]

Sievietes loma sabiedrībā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sabiedrībā bieži tiek nošķirtas dzimumu lomas un tiesības. Lielākajā daļā sabiedrisko iekārtu sievietēm vēsturiski ir tikusi atvēlēta otršķirīga loma un sieviešu tiesības ir bieži vairāk ierobežotas nekā vīriešu tiesības.

Terminoloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sieviete pēc statusa, vecuma un citām pazīmēm sauc dažādos vārdos. Šeit ir neliels uzskaitījums ar tiem:

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 1,2 «Sex Ratio (Male(s)/Female)». The World Factbook (angliski). Central Intelligence Agency. Skatīts: 2016. hada 29. decembrī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]