Rietumeiropa

Vikipēdijas lapa
Eiropas reģioni pēc ANO definīcijas.[1] (ANO Rietumeiropas definīcija iekrāsota debeszilā krāsā):
Ziemeļeiropa
Rietumeiropa
Austrumeiropa
Dienvideiropa
Rietumeiropas valstis (Westeuropa) atbilstoši "kultūras telpas" koncepcijai

Rietumeiropa ir Eiropas rietumu daļa, kurā pēc Eiropas Savienības (ES) ieteiktās definīcijas ietilpst Andora, Apvienotā Karaliste, Austrija, Beļģija, Francija, Īrija, Lihtenšteina, Luksemburga, Monako, Nīderlande, Šveice, Vācija, kā arī autonomās Normandijas salasDžērsija un Gērnsija, Menas Sala.[2]

Politiski un vēsturiski šis termins dažādos laikmetos ir krasi mainījies. Savā ģeogrāfiskajā pamatnozīmē Rietumeiropā ietilpst arī Spānija un Portugāle, bet Britu salas pēc ANO definīcijas tiek pieskaitītas Ziemeļeiropai.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc Rietumromas impērijas sabrukuma Rietumeiropā dominēja Romas Katoļu baznīcas ietekme, bet pēc kristīgās baznīcas reformācijas tā sašķēlās protestantiskajā ziemeļdaļā (Lielbritānija, Nīderlande) un katoliskajā dienviddaļā (Spānija, Francija). No 15. līdz 19. gadsimtam Rietumeiropas valstis kļuva par globālām koloniālajām lielvarām. 20. gadsimta sākumā saasinājās Rietumeiropas valstu pretrunas ar Centrālajām lielvalstīm, vēlāk ar Padomju Savienību.

Valstis[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Valsts Galvaspilsēta
Karogs: Francija Francija Parīze
Karogs: Īrija Īrija Dublina
Karogs: Apvienotā Karaliste Apvienotā Karaliste Londona
Karogs: Nīderlande Nīderlande Amsterdama
Karogs: Beļģija Beļģija Brisele
Karogs: Luksemburga Luksemburga Luksemburga

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. [1]
  2. Western Europe Archived 2017. gada 5. janvārī, Wayback Machine vietnē. no Multilingual Thesaurus of the European Union (angliski)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]