Sultāne Turhana Hatidže

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Sultāne Turhana

Sultāne Turhana Hatidže (dzimusi 1627. gadā, mirusi 1683. gada 4. augustā) bija Osmaņu Impērijas Haseki sultāne (1640—1648) Ibrahimam I un Sultāne Māte savam dēlam Mehmedam IV. Turhana un viņas vīra māte, sultāne Kosema, ir vienīgās sievietes Osmaņu valsts vēsturē, kuras tiek uzskatītas par oficiālām reģentēm un kurām bija pilnīga kontrole pār Osmaņu Impēriju, kaut arī Turhana savu politisko varu atdeva lielvezīram. Rezultātā Turhana ir uzskatīta par vienu no ietekmīgākajām figūrām Sieviešu Sultanātā.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Turhana Hatidže, kuras dzimtais vārds nav zināms, bija austrumslāvu izcelsmes (Krievijas vai Ukrainas). Viņa tika sagūstīta Rutēnijā, būdama vēl bērns, un pārdota verdzībā Osmaņu Impērijā. Kad Turhana bija 12 gadus veca, viņu nosūtija uz harēmu, kā dāvanu no Krimas hana Ibrahima I mātei, sultānei Kosemai.

Favorīte[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tā bija Kosema, kas, visticamāk, uzdāvināja Hatidži kā favorīti sultānam. Turhanai un Ibrahimam I bija viens dēls, kas nākotnē kļuva par Mehmedu IV, kā arī viena meita — sultāne Atike.

Viņa bija viena no Ibrahima I astoņām Haseki, bet nebija viņa legālā sieva. Turhana bija Ibrahima ceturtā favorīte.

Mehmeda kāpšana tronī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ibrahima uzvedība sāka runas par sultāna gāšanu no troņa, kas 1648. gada 6. augustā arī tika izdarīts, un dažas dienas vēlāk viņš tika nogalināts. Par Osmaņu Impērijas galvu kļuva bērns, Mehmeds IV. Ar dēla kāpšanu tronī, Sultānes Mātes titulam vajadzētu piederēt Turhanai, bet viņas jaunības un pieredzes trūkuma dēļ, par Sultāni Māti palika sultāne Kosema, Mehmeda vecāmāte, kas jau bija Sultāne Māte diviem saviem dēliem: Muradam IV un Mehmeda tēvam, Ibrahimam I.

Tomēr Turhana izrādijās pārāk ambicioza, lai bez cīņas atdotu šo titulu. Cīņā par Sultānes Mātes vietu, viņu atbalstīja lielvezīrs, bet Kosemu atbalstīja janičāri. Kaut gan Kosemas kandidatūru uzskatīja par labāko variantu impērijai, tauta bija neapmierināta ar janičāru ietekmi uz valsti.

Šajā cīņā Kosema plānoja gāzt Mehmedu no troņa un aizvietot viņu ar citu mazdēlu, kuram būtu mazāk ambicioza māte. Plāns izgāzās, jo par to Turhanai paziņoja viena no Kosemas verdzenēm. Nav zināms vai to inscinēja Turhana, bet Kosema tika nogalināta 3 gadus pēc tam, kad kļuva par reģenti Mehmedam IV.

Sultāne Māte un reģente[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc savas sāncenses nāves, Turhana kļuva par Sultāni Māti. Esot valsts reģentei, viņai piemita liela vara. Turhana pavadīja savu dēlu uz svarīgām pārrunām un reizēm runāja arī Divāna sapulcēs. Viņas dēls Mehmeds viņu ļoti cienīja un mīlēja. Viņš uzskatīja māti par līdzvaldnieci un uzskatīja par oficiālo imperatori. Šādu pilnīgu varu nesasniedza pat sultāne Kosema. Pieredzes trūkuma dēļ, Turhana balstījās uz vezīru padomiem.

Turhanas valdīšanu aptumšoja divi faktori — karš ar venēciešiem par Krētas salu un finanšu krīze, kas radās kara augsto izmaksu dēļ. Vāji lielvezīri neuzlaboja situāciju. Bet 1656. gadā par lielvezīru kļuva Mehmeds Pašā, un viens no nosacījumiem šīs vietas pieņemšanai bija tāds, ka viņam jādod lielāka autoritāte. Rezultātā savu politisko varu Turhana atdeva Mehmedam Pašā.