Tēvocis Sems

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Tēvocis Sems

Tēvocis Sems (angļu: Uncle Sam) ir viens no ASV personificējošiem tēliem. Citreiz šo tēlu saista tieši ar Balto namu.[1][2] Termins pirmo reizi tika lietots 1812. gada karā starp ASV un Britu impēriju. Pirmo reizi ilustrācijā parādījās 1852. gadā. Viņu attēlo kā gara auguma, kalsnu, sirmu vīru ar vecmodīgu bārdiņu. Viņam uz galvas ir cilindrs. Apģērba krāsas atkārto ASV karoga krāsas un elementus. Šo ASV tēlu vizualizēja ASV mākslinieks Tomass Nasts (angļu: Thomas Nast).

ASV uzskata, ka šī tēla avots ir Samuēls Vilsons (angļu: Samuel Wilson), kurš bija miesnieks un piegādāja proviantu kādai militārajai bāzei.[3] Viņš uz mucām ar gaļu rakstīja burtus U.S., ar kuriem bija domāts apzīmējums Savienotie Štati (angļu: United States). Karavīri jokojoties teikuši, ka gaļa esot pienākusi no Tēvoča Sema. Ar patriotisma nostiprināšanu tika saistīts arī tas, ka burtu salikums US angliski nozīmēja arī vārdu "mēs" ("us").

Tēvocis Sems kļuva plaši atpazīstams ar Pirmā pasaules kara rekrutēšanas plakātu. Tajā viņš bija attēlots ar izstieptu pirkstu, kurš norādīja uz plakāta skatītāju un apakšā bija teksts, kurā bija minēts, ka Tēvocis Sems vēlas tieši tevi priekš ASV armijas.

1961. gada 15. septembrī ASV Kongress pieņēma rezolūciju, ar kuru tika godināts šī simbola aizsācējs. Samuēla Vilsona dzimšanas vietā tika izveidots muzejs un uzstādīta piemiņas plāksne.

Piezīmes un atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]