Delfi (portāls)

Vikipēdijas lapa
Delfi
Delfi bright blue 2020.png
Pamatinformācija
Lapas veids interneta portāls
Valsts Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Darbību uzsāka 1999. gada 26. novembrī
Valodas latviešu, krievu
Komerciāla
Reģistrācija iespējama
Popularitāte Karogs: Latvija Latvija, ziņu portālu 1. vieta[1]
Mājaslapa delfi.lv
rus.delfi.lv
Mobilā versija: m.delfi.lv

DELFI ir viens no lielākajiem ziņu portāliem[2] un viena no apmeklētākajām tīmekļa vietnēm Latvijā[3]. Portāls piedāvā ziņas, analītiskus un subjektīvus materiālus, izklaidējošu un padomu žurnālistiku dažādās multimediālās platformās. Lai varētu lasīt portāla kvalitatīvāko saturu, ir jāiegādājas maksas "Delfi Plus" abonements.

DELFI ir Baltijas valstīs lielākā interneta masu mediju uzņēmuma — “Ekspress Grupp” — sastāvdaļa.[4][5]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Logotips līdz 2020. gadam; Latvijā pēdējais šāda veida logotips lietots līdz 2021. gada novembrim.

DELFI ziņu medijs strādā visās Baltijas valstīs. Latvijā portāls DELFI darbību sāka 1999. gada 26. novembrī, pārņemot interneta resursu www.online.ee, www.all.lv, www.riga.lv un www.navigators.lv labākās iestrādes.[6] 2000. gada 17. martā atklāja otru DELFI portālu Latvijā — krievu valodā strādājošais rus.delfi.lv.[7] 2001. gadā DELFI darbu sāka analītiskās žurnālistikas sadaļa "DELFI versijas", kur žurnālisti, analītiķi, amatpersonas un citi lietpratēji sniedz padziļinātu informāciju un viedokļus par aktualitātēm.[8]

Sākotnēji portāls piederēja informācijas tehnoloģiju kompānijai MicroLink, bet 2004. gadā DELFI akcijas iegādājās Norvēģijas kompānija Findexa, savukārt 2007. gadā DELFI grupu par 54,05 miljoniem eiro iegādājās Igaunijas koncerns Express Grupp.[5] Portālam kļūstot arvien daudzveidīgākam, 2008. gada novembrī atklāja video ziņu platformu — DELFI.TV, kurā tiek atspoguļotas gan aktuālākās ziņas Latvijā un pasaulē, gan izklaidējoši un praktiski video padomi, gan aculiecinieku video un nozīmīgākās pašmāju notikumu tiešraides.[9] Šobrīd uzņēmums piedāvā ne tikai daudzpusīgu un operatīvu ziņu klāstu dažādās platformās, bet arī plaša spektra pakalpojumus, kā arī tematiskos interneta žurnālus par dažādām tēmām — ēdienu gatavošanu, veselību, ceļošanu u.c.

Ziņas latviešu valodā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Delfi.lv ir lielākā latviski runājošā ziņu redakcija Latvijā, kas raksta par viņuprāt svarīgākajiem notikumiem sabiedrībā, valsts pārvaldē, pasaulē, sportā, kultūrā un citās jomās, kā arī rada oriģinālmateriālus par dažādām tēmām.[10] Ziņu sadaļas latviešu valodā — Latvijā, Bizness, Sports, Kultūra, Izklaide, Auto, Aculiecinieks, DELFI TV.

Interneta žurnāli[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Daudzi interneta lietotāji biežāk par ziņām lasa un padziļināti interesējas par kādu specifisku tēmu. Ieklausoties lasītāju vēlmēs, DELFI ir radījis interneta žurnālus dažādām interesēm gan latviešu, gan krievu valodā. Interneta žurnāli latviešu valodā — Tasty.lv, Turismagids.lv, Viņa.lv, Cālis.lv, Mansdraugs.lv, Skats.lv, Tava Māja.lv, Tavs Dārzs.lv, Techlife.lv, Laika apstākļi. Interneta žurnāli krievu valodā — Techlife.lv, Woman.lv, Tchk.lv, Turgid.lv, Eda, Dom, Sad, Pogoda.

Ziņas krievu valodā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Arī rus.delfi.lv ir lielākā krieviski runājošā ziņu redakcija Latvijā. Līdztekus operatīvajām, jaunākajām ziņām tiek radīti oriģinālmateriāli par dažādām tēmām. 71% rus.delfi.lv lasītāju ir krievvalodīgie, kas ir augstākais rādītājs no visiem Latvijas ziņu portāliem krievu valodā.[11] Ziņu sadaļas krievu valodā — Ziņas, Bizness, Aculiecinieks, Sports, Showtime, DELFI TV.

Mobilā versija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

DELFI mobilā versija m.delfi.lv ir apmeklētākais interneta resurss starp mobilo ierīču lietotājiem un lasītākais Latvijas ziņu portāls mobilajā versijā, sasniedzot 58% no visiem mobilā interneta lietotājiem Latvijā.[11] m.delfi.lv informē par aktuālākajiem un sabiedrībai būtiskākajiem notikumiem un procesiem politikā, valsts pārvaldē, sabiedrībā, ekonomikā, ārzemēs, sportā, kultūrā un citās jomās. DELFI ziņas ir pieejamas ne vien mobilajā versijā m.delfi.lv, bet arī DELFI mobilajā lietotnē, kura pieejama Android, Apple un Windows operētājsistēmas lietotājiem.[12]

Komentāru fenomens[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Līdztekus ziņu radīšanai portāls DELFI dod iespēju ikvienam lietotājam ievietot komentāru, brīvi apmainīties ar viedokļiem un idejām. Ar šīs iespējas ieviešanu DELFI 1999. gadā kļuva par celmlauzi un standartu noteicēju Latvijas internetā.[13] Portālā DELFI, tāpat kā citos ziņu portālos Latvijā un citur pasaulē, ir iespējams komentēt visus portāla rakstus un diskusijas (redakcija patur tiesības noņemt komentēšanas iespēju pie rakstiem, kas ir traģiski vai potenciāli naidu kurinoši). Komentāriem portālā ik pa laikam seko komentāru moderatori, kas ir atbildīgi par neētisku, naidu kurinošu un reklāmu saturošu komentāru dzēšanu.[14] Tomēr arī komentāru moderēšana nav mainījusi komentāru saturu pēc būtības, kur regulāri lasāma naida runa, krievu troļļu publicēta informācija un vienkārši agresivitāte.

Lai arī komentāri portālā DELFI lielākoties tiek rakstīti anonīmā veidā, radot lietotājam absolūtas brīvības un nesodāmības ilūziju, ir bijuši arī vairāki gadījumi, kad komentāru autoriem ir nācies par saviem vārdiem atbildēt atbilstošās iestādēs. Šajā sakarā var minēt piemērus par kādu jaunieti, kas bija solījis spridzināt Rīgā notiekošo Eirovīzijas dziesmu konkursu[15] un sievieti, pret kuru par leģionārus un Latviju aizskaroša komentāra rakstīšanu uzsāka krimināllietu.[16] Lai veicinātu interneta diskusiju kultūru Latvijā un padarītu konstruktīvākas interneta lietotāju sarunas, portāls DELFI no 2013.gada pie visiem rakstiem kā pamata iespēju piedāvā lietot tikai reģistrētu lasītāju komentārus.[17]

Atbalsts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

No 2018. gada DELFI ir Latvijas Universitātes fonda bronzas mecenāts.

Atbalsts tiek piešķirts LU Sociālo zinātņu fakultātes Komunikācijas zinātņu studentiem un citiem komunikācijas un žurnālistikas zinātnes studentiem visās Latvijas augstskolās.

2018. gadā tiek piešķirtas pirmās stipendijas 10000 EUR apmērā.

DELFI ir sociālās stipendijas „Ceļamaize 2009” interneta partneris un atbalstītājs[18]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]