Tokoi senāts

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Tokoi senāts bija Somijas lielhercogistes Senāts (valdība), kas darbojās no 1917. gada 26. marta līdz 8. septembrim. Senāta priekšsēdētājs bija Oskari Tokoi no Sociāldemokrātiskās partijas. Tas bija pakļauts Krievijas Pagaidu valdībai.

Pēc 1917. gada Februāra revolūcijas, kad Krievijā tika gāzts imperators, 20. martā Krievijas Pagaidu valdība izdeva manifestu, kas Somijas lielhercogistei atgrieza visas agrākās autonomijas tiesības. 1916. gadā ievēlētais parlaments, kurā absolūtu vairākumu bija ieguvusi Sociāldemokrātiskā partija, 1917. gada 26. martā izveidoja jaunu Senātu ar Oskari Tokoi vadībā. Vietas tajā uz pusēm dalīja sociāldemokrāti (6) un buržuāziskās partijas (6). Pirmoreiz senāta nosaukumā tika izņemts vārds "imperatoriskais". Ekonomiskā departamenta vicepriekšsēdētājs kļuva par Somijas Senāta priekšsēdētāju.

Senāts sāka darbu pie Somijas likumdošanas atjaunošanas un tautsaimniecības pārkārtošanas, lai iegūtu lielāku autonomiju. Diemžēl tas nespēja atrisināt daudzas vietējās Somijas problēmas. Pēc Krievijas revolūcijas vairs nedarbojās impērijas kārtības institūcijas, un reālā politiskā vara bija pārgājusi "ielu līmenī". Jaunās varas autoritāti grāva masu mītiņi, streiku organizācijas, ielu padomes, kuras veidoja strādnieki un kareivji. Viens no svarīgiem Senāta uzdevumiem bija alkohola ierobežošana.

Tokoi senāts Krievijas Pagaidu valdībai iesniedza likumprojektu "Par dažu lietu risināšanas nodošanu Senātam un ģenerālgubernatoram". Tajā bija paredzēts palielināt Somijas autonomiju, pārdalot faktiski vairs neeksistējošo Somijas lielhercoga varu: Somijas Senātam — iekšējās lietas (izņemot vispārējās Krievijas lietas, kā arī Krievijas pilsoņu un iestāžu lietas); Krievijas pagaidu valdībai — pārējās lietas, ieskaitot parlamenta sasaukšanu un atlaišanu. Likumprojekts atbilda 20. marta Krievijas Pagaidu valdības manifestam un juridiski bija nevainojams, bet Pagaidu valdība to noraidīja.

Jūlijā Krievijā notika valdības krīze, kuras laikā 18. jūlijā Somijas parlaments apstiprināja sociāldemokrātu projektu par varas pārņemšanu un pasludināja Somijas lielhercogistes neatkarību no Krievijas iekšējās lietās un ierobežoja Krievijas Pagaidu valdības kompetenci tikai ar militāro un ārējo politiku. Krievijas Pagaidu valdība šo likumu noraidīja un atlaida parlamentu; parlamenta ēku ieņēma Krievijas karaspēks.

Vasarā bija pieaudzis bezdarbs, inflācija un preču cenas. Līdz ar to valdībā esošie kreisie iedzīvotāju vidū zaudēja reputāciju. Līdz Pirmajam pasaules karam Somija 60 % labības eksportēja, galvenokārt no Vācijas. Kara laikā labības piegāde tika pārorganizēta no Krievijas dienvidiem, bet tā bija nepastāvīga un nepietiekama. Tokoi senātā par pārtikas apgādi bija atbildīgi sociāldemokrāti Veine Vuolijoki un Veine Tanners. Pārtikas pieejamība trūcīgajiem iedzīvotājiem samazinājās, līdz augustā sākās uzbrukumi pārtikas noliktavām. 17. augustā atkāpās senators Vuolijoki.[1] Vēlāk atkāpās arī citi sociāldemokrāti, un augustā arī pats Tokoi.

8. septembrī Krievijas Pagaidu valdība apstiprināja Somijas senāta pēdējo Sociāldemokrātiskās partijas pārstāvju Veines Tannera un Mati Pāsivuori atkāpšanos. No atlikušajiem buržuāzisko partiju pārstāvjiem izveidots jauns Senāta sastāvs Ēmila Nestora Seteles vadībā.

Senāta sastāvs
Amats Senators Partija
Senāta ekonomiskā departamentā vicepriekšsēdētājs Oskari Tokoi Sociāldemokrātiskā partija
Tieslietu nodaļas vadītājs Anti Tulenheimo Somu partija
Iekšlietu nodaļas vadītājs Allans Serlāšiuss Somu partija
Iekšlietu nodaļas vadītāja vietnieks Juliuss Ailio Sociāldemokrātiskā partija
Palātas darba vadītājs Veine Vuolijoki Sociāldemokrātiskā partija
Finanšu nodaļas vadītājs Veine Tanners Sociāldemokrātiskā partija
Baznīcas un izglītības nodaļas vadītājs Ēmils Nestors Setele Jauno somu partija
Lauksaimniecības nodaļas vadītājs Kiesti Kallio Zemes apvienība
Transporta un darba nodaļas vadītājs Veine Voionmā Sociāldemokrātiskā partija
Tirdzniecības un rūpniecības nodaļas vadītājs Leo Ērnrūts Zviedru tautas partija
Tirdzniecības un rūpniecības nodaļas vadītāja vietnieks Mati Pāsivuori Sociāldemokrātiskā partija
Senators bez portfeļa Rudolfs Holsti Jauno somu partija

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Elintarviketilanne Pārtikas situācija Somijā 1917. un 1918. gadā
Priekštecis:
Imperatoriskais Somijas senāts
(Borovitinova senāts)
Somijas senāts
1917. gada 26. marts — 8. septembris
Pēctecis:
Seteles senāts