Traktors

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Traktors T-40A

Traktors ir pašgājēja mašīna, kas paredzēts tam pievienotu iekārtu darbināšanai, lauksaimniecības mašīnu un transportpiekabju vilkšanai. Pēc veicamā uzdevuma izšķir lauksaimniecības un rūpniecības traktorus. Savukārt lauksaimniecības traktori iedalās vispārīgas nozīmes, rušināmaugu apstrādes jeb universālajos traktoros un speciālajos traktoros. Pēc ritošās daļas tipa iedala kāpurķēžu traktoros un riteņtraktoros. Apzīmējums radies no latīņu trahere, kas nozīmē "vilkt". Pastāv vēl viena versija, ka termins radies no angļu vārdu traction (vilkšana) un motor (dzinējs) apvienojuma. Traktora vadītāju sauc par traktoristu vai traktoristi.

Traktoru ražotāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Traktoru vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1882. gadā ražots ar tvaika dzinēju darbināms traktors

Pirmie traktori ar tvaika dzinēju 1830. gados tika izveidoti Francijas Karalistē un Lielbritānijas un Īrijas Apvienotajā karalistē. Tie tika izmantoti kokmateriālu vilkšanai un pārvietošanai. 1879. gadā krievu izgudrotājs Fjodors Bļinovs izgudroja kāpurķēdi, 1888. gadā izveidoja pirmo kāpurķēžu traktoru. Katru no kāpurķēdēm darbināja savs tvaika dzinējs, līdz ar to bija nodrošināta traktora pagriešanās iespēja. Arī Amerikas Savienotajās Valstīs 1888. gadā tika patentēts līdzīgs kāpurķēžu traktors Garrett 4CD.

1892. gadā amerikāņu izgudrotājs Džons Froeličs (John Froelich) izgatavoja pirmo traktora prototipu, kas darbojās ar benzīnu. Četrus gadus vēlāk Čārlzs Hārts (Charles Hart) un Čārlzs Pars (Charles Parr) izgatavoja pirmo veiksmīgo traktoru, kas darbojās ar iekšdedzes dzinēju. 1917. gadā uzņēmums Ford Motor Company sāka ražot traktorus Fordson masveidā. 1923. gadā uzņēmuma Ford piederēja 77% no ASV traktoru tirgus. Arī Padomju Savienībā attīstījās traktoru izveide un ražošana. Izplatītākie traktori tajā laikā bija Гном, Коломенец-1, Карлик, Запорожец, Коммунар.

1932. gadā tirgū tika laisti traktori ar pneimatiskajām riepām.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]