Tranaitis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Tranaitis
Treniota
Treniota.jpg
Lietuvas dižkunigaitis
Amatā
1263. gads — 1264. gads
Priekštecis Mindaugs
Pēctecis Vaišelga

Dzimšanas dati ap 1210. gadu
Miršanas dati 1264. gads
Tēvs Vikints vai Erdvils
Reliģija pagānisms

Tranaitis (žemaišu: Triniuots, lietuviešu: Treniota, baltkrievu: Транята, vācu: Traniât, Traniâte, latīņu: Stroynat, dzimis ap 1210. gadu, miris 1264. gadā) bija žemaišu kunigaitis, kura vadībā žemaiši uzvarēja Vācu ordeņa apvienoto karaspēku kaujā pie Durbes. Vēlāk viņš vadīja sazvērestību pret Lietuvas karali Mindaugu, pēc kura nogalināšanas viņš kļuva par Lietuvas dižkunigaiti (1263—1264).

Tituls[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tranaiša ķēniņa tituls pieminēts 1264. gada "Krakovas kapitula annālēs", kur viņš nodēvēts par "Lietuvas stiprāko valdnieku Stroinatu" (latīņu: Stroynat potens princeps Lithuanorum), kuru nogalināja "Vaišvilks, karaļa Mindauga dēls" (Stroynat potens princeps Lituanorum, qui occiderat Mendog, occiditur per Theophilum et per Woysalk filium ipsius Mendog regis).[1]

Tranaiša rezidence[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tiek uzskatīts, ka Tranaiša īpašumi atradušies Telšu apkaimē, par ko liecina toponīmi, to vidū arī “Trenaiša kalns”. [2]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par Tranaiša izcelsmi ir vairāki viedokļi. Pēc izplatītākā uzskata viņš bija dižkunigaiša Mindauga māsasdēls, žemaišu kunigaiša Vikinta vai arī kunigaiša Erdvila dēls. Abi šie kunigaiši bija Mindauga sāncenši cīņā par varu, kas beidzās ar Mindauga uzvaru un pāriešanu katoļu ticībā 1253. gadā. Kā atlīdzību par kronēšanu par Lietuvas karali Mindaugs atdeva žemaišu zemes Livonijas ordenim, kas 1250.-1260. gadā nesekmīgi mēģināja to pakļaut savai varai. Pēc žemaišu un kuršu uzvaras Durbes kaujā 1260. gadā Tranaitis kļuva par tautas varoni un pieprasīja Mindaugam atmest katoļu ticību un atjaunot Lietuvā pagānismu.

Tā kā Mindaugs līdz par 1262. gadam vilcinājās pakļauties Tranaiša prasībai, pret viņu tika veidota sazvērestība. Pēc tam, kad Nalsenes kunigaitis Daumants 1263. gadā nogalināja Mindaugu un divus viņa dēlus, Tranaitis kļuva par Lietuvas un Žemaitijas dižkunigaiti. Mindauga dēls Novogrudokas kņazs Vaišelga apvienojās ar savu svaini Helmas kņazu Švarnu un brālēnu Polockas kņazu Tautvilu, 1264. gadā sakāva Tranaiša karaspēku, nogalināja viņu un pats kļuva par Lietuvas dižkunigaiti.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Annales Capituli Cracoviensis 1264, MGH SS XIX, p. 600.[novecojusi saite]
  2. Gudavičius E. Bandymas lokalizuoti XIII a. lietuvių kunigaikščių valdas // LMAD, A. - 1984.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mindauga dzimtas valdnieks Seal of Mindaugas.jpg
Politiskie un sabiedriskie amati un pozīcijas
Priekštecis:
Alemans
Žemaitijas kunigaitis
pirms 1260. gada — 1264. gads
Pēctecis:
Trobis
Priekštecis:
Mindaugs
Lietuvas un Žemaitijas dižkunigaitis
1263. gads — 1264. gads
Pēctecis:
Vaišelga