Pāriet uz saturu

Tropidophora carinata

Vikipēdijas lapa
Tropidophora carinata
(Born, 1780)
Tropidophora carinata rekonstrukcija.
Tropidophora carinata rekonstrukcija.
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
VirstipsSpirālveidīgie (Lophotrochozoa)
TipsGliemji (Mollusca)
KlaseGliemeži (Gastropoda)
ApakšklaseOrthogastropoda
KārtaArchitaenioglossa
DzimtaPomatiidae
ĢintsTropidophora
SugaTropidophora carinata
Tropidophora carinata Vikikrātuvē

Tropidophora carinata ir Tropidophora ģints gliemezis.

Suga bija sastopama Maurīcijā un Reinjonā. Sarkanajā grāmatā Tropidophora carinata gliemezim ir izmirušas sugas statuss.[1]

Apraksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Senas Tropidophora carinata čaulas Melnās upes aizas nacionālajā parkā.

Maurīcijas pārstāvju diametrs 21—37 mm, augstums 18—35 mm. Reinjonas salā mitušo īpatņi bija nedaudz mazāki, to diametrs 21—23,5 mm, augstums 18—23,5 mm.

Maurīcijā sausajā reģionā dzīvojošie īpatņi bija mazāki ar sarežģītāk veidotu spirālveida čaulu, savukārt gliemeži no mitrākiem apgabaliem — lielāki ar vienkāršāku čaulas uzbūvi.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sugas pārstāvju fosilijas aptver lielāko Maurīcijas daļu, no kalnu mežiem līdz piekrastei. Salas dienvidu un austrumu smilšainajā piekrastē gliemežu čaulas joprojām bieži atrod ļoti labā stāvoklī.

Sugu atklāja 1598. gadā, savukārt tā izmira 19. gadsimta otrajā pusē. Pēdējo reizi atzīmēts ap 1880. gadu, kad tika atrasta čaula ar nesen mirušu gliemezi tās iekšpusē.

Izmiršana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Galvenais izmiršanas cēlonis bija mežu izciršana. Procesu ietekmēja arī invazīvās sugasžurkas, mazais Āzijas cirslis, parastais Āfrikas krupis, mežacūka, mazais Āzijas mangusts, pele un vairākas svešzemju gliemežu sugas, kas Maurīcijas gliemežus lietoja uzturā.

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • A Field Guide to the Non-Marine Molluscs of the Mascarene Islands (Mauritius, Rodrigues and Réunion) and the Northern Dependencies of Mauritius. Owen L. Griffiths and Vincent F. B. Florens. Bioculture Press, Mauritius. 2006. ISBN 99949-22-05-X

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]