Vahābisms

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Vahābisms (arābu: الوهابية‎‎, al-Wahhābiya(h)) ir islāma doktrīna un sunnītu reliģiska kustība, kuru 18. gadsimtā radījis Muhameds Ibn Abd Al-Vahābs (Muhammad ibn Abd al-Wahhab)· Tas ir ultrakonservatīvs fundamentālistu islāma novirziens.

Vahābisma piekritējus sauc par vahābistiem[1] jeb vahābītiem[2], tomēr lielākā daļa vahābistu savu ideoloģiju dēvē par „salafismu“ un sevi sauc par salafistiem. Tas tādēļ, ka vārds „vahābisms“ radies no personas vārda. Islāma fundamentālisti to uzskata par cilvēka slavināšanu, kas viņuprāt nav atļauta, tādēļ izvēlas vārdu „salafisms“, kas radies no arābu vārda „senči“ un apzīmē to, ko vahabisti uzskata par agrīno musulmaņu izpratni par islāmu.

Vahābisms ir izplatīts Arābijas pussalas valstīs, īpaši Saūda Arābijā; tās monarhu dinastijas Saūdu senči 18. gadsimtā bija pazīstami ar novirziena radītāju Al-Vahābu. Vahābisms (un salafisms) ir arī daudzu islāmistu teroristisko organizāciju, piemēram, Islāma valsts un Al-Qaeda ideoloģija. Saūda Arābija un Katara tiek vainotas ekstrēmistu ideoloģijas izplatīšanā. 2016. gada 17. augustā Hilarija Klintone rakstīja: „Kataras un Saūda Arābijas valdības [..] sniedz slepenu finansiālu un loģistisku atbalstu Islāma valstij un citām radikālām sunnītu grupām reģionā.“[3]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Miljoniem musulmaņu svētceļnieku Arafata kalnā lūdz par mieru». Delfi.lv. Skatīts: 2017. gada 10. martā. Daudzi vahābisti uzstāj, ka tas jādara pēcpusdienā.
  2. «Čečenijas līderis liek aizvākt sava tēva statuju». Kasjauns.lv. Skatīts: 2017. gada 10. martā. krita cīņā pret teroristiem un vahabītiem
  3. «Congrats!». Wikileaks. Skatīts: 2017. gada 10. martā. we need to use our diplomatic and more traditional intelligence assets to bring pressure on the governments of Qatar and Saudi Arabia, which are providing clandestine financial and logistic support to ISIL and other radical Sunni groups in the region.