Valdemārs Zemītis

Vikipēdijas lapa
Valdemārs Zemītis
Personīgā informācija
Dzimis 1925. gada 11. aprīlī
Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Miris 2012. gada 22. martā (86 gadi)
Valsts karogs: Amerikas Savienotās Valstis Deivisa, Kalifornija, Amerikas Savienotās Valstis
Pilsonība Karogs: Latvija Latvija
Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Nodarbošanās ārsts, šahists, vēsturnieks

Valdemārs Zemītis (angļu: Valdemars (Val) Zemitis; 1925. gada 11. aprīlī, Rīga2012. gada 22. martā, Kalifornija, Deivisa) bija Latvijas un ASV ārsts, šahists, vēsturnieks.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tēvs – vijoļbūvētājs Roberts Mārtiņš Zemītis (1896–1995). Šahu sācis spēlēt pusaudža gados. Otrā pasaules kara gados devies bēgļu gaitās uz Vāciju. Tur pēc kara mācījis Getingenes Universitātē. 1946. gadā piedalījies Oldenburgas šaha turnīrā, kur iepazinies ar vācu lielmeistaru Frīdrihu Zēmišu. Abus satuvinājusi interese par "aklā" šaha seansiem, kurus seansa devējs dod neskatoties uz galdiņu.[1]

1951. gadā emigrējis uz ASV un apmeties Seilemā. Pēc gada pārvācies uz Bērkli, kur studējis Kalifornijas Universitātē. 1954. gadā izcīnījis trešo vietu Kalifornijas atvērtajā čempionātā ar 5½ punktiem no 7 iespējamiem. Tomēr neizdevās apvienot šahu ar mācībām universitātē, un 1956. gadā Zemītis uzsāka dienestu ASV Bruņotajos spēkos. Armijā viņš izmācījās par rentgentehniķi un tika aizsūtīts uz Vācijas pilsētu Štutgarti, kur satika savu nākamo sievu Sibillu. Pēc armijas kontrakta beigām 1959. gadā kopā ar sievu atgriezies Kalifornijā, kur beidzis medicīnas studijas. Ģimenē piedzimuši divi dēli. Pēc mācību beigām strādājis par Kalifornijas radiācijas drošības speciālistu. Sarakstījis vairākas grāmatas par radiācijas protekciju, tajā skaitā arī Syllabus on Fluorascopy Radiation Protection, kuru lietoja daudzu ārstu apmācībai.[2]

1960. gadā sarakstījis savu pirmo grāmatu par šahu The unknown Tal ("Nezināmais Tāls"), kas bijis viens no pirmajiem pētījumiem par Latvijas šaha leģendu Mihailu Tālu. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas aktīvi piedalījies Latvijas šaha dzīvē. No 2002. gada līdz 2006. gadam bijis viens no Latvijas šaha žurnāla Latvijas Šaha Vēstnesis izdevējiem. Mūža pēdējos gados nopietni pievērsies Latvijas šaha vēstures pētījumiem un radījis savu lielāko darbu Encyclopedia of Latvian Chessplayers ("Latvijas šahistu enciklopēdija"), kurā centies apkopot ziņas par visiem Latvijas šahistiem. Enciklopēdijā ir savākts vairāk nekā 800 lappušu materiāls ar šahistu biogrāfijām, fotogrāfijām un spēlētajām partijām. Neraugoties uz tādiem darbiem raksturīgajiem trūkumiem, tā ir vērtīgs izziņas avots jebkuram Latvijas šaha vēstures pētniekiem un interesentiem.

Bijis pazīstams arī kā jauno šahistu atbalstītājs. 1986. gadā veicinājis Žužas Polgāras debiju Sanfrancisko šaha turnīrā, bet 2000. gadā palīdzējis Danai Reizniecei piedalīties divos turnīros ASV. 1990. gadu sākumā sadarbojies arī ar Alekseju Širovu, palīdzot viņam atrast jaunu turnīru iespējas.

Miris no prostatas vēža.[3]

Apbalvojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bibliogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • The unknown Tal: Selected games of world championship Mikhail Tal, 1951-1956.
  • Encyclopedia of Latvian chessplayers : 1900-2000 / compiled by Val Zemitis ; editors, J. Vitomskis ... [et al. ]. [ASV : b. n.], 2009 2 sēj. : il., portr. ; 29 cm.
  • Sudraba važiņa no Stokholmas. Milda Lauberte šaha cīņās, (kopā ar Ģediminu Salmiņu), Liepāja, LiePA, 2007, ISBN 9984-754-90-5 Nepareizs ISBN.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]