Vezuvs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Vezuvs
Vesuvius from Pompeii.jpg
Vezuvs no Pompeju pilsētas, kas tika iznīcināta izvirdumā 79.g. m.ē.
Augstums: 1 281 m
Atrašanās vieta: Itālija
Koordinātas: 40°49′Z, 14°26′A
Tips: Stratovulkāns
Pēdējais izvirdums: 1944.g.

Vezuvs (itāļu: Monte Vesuvio, arī Somma-Vesuvius vai Somma-Vesuvio, latīņu Mons Vesuvius) ir vulkāns, kas atrodas netālu no Neapoles Itālijā. Tas ir vienīgais vulkāns kontinentālajā Eiropā, kuram bijis izvirdums pēdējo 100 gadu laikā (1944. gadā). Vulkāna izvirduma laikā 79. gadā tika iznīcinātas romiešu pilsētas Pompeji un Herkulāna. Vulkānu patlaban uzskata par vienu no bīstamākajiem pasaulē, jo tā tuvumā dzīvo aptuveni 3 miljoni cilvēku.

Vezuvs atrodas Neapoles līča krastā aptuveni 9 km uz austrumiem no pilsētas. Galvenās Vezuva virsotnes augstums ir 1281 m (kopš 1944. g.; izvirdumu laikā šis augstums var mainīties). Sommas virsotne ir 1149 m augsta, un to no galvenās virsotnes šķir Atrio di Kavallo ieleja, kas ir apmēram 5 km gara.

Pēc izvirduma 79. gadā Herkulānu klāja 15 metru bieza pelnu un lavas kārta, Pompeju klāja 7 metrus bieza pelnu un lavas kārta. Kādā mājas pagrabā atrasts tēvs ar savu mazo meitiņu, kuri noslāpa no vulkāna indīgajām gāzēm. Tie cilvēki kurus apraka pelni un lava, sastinga tādās pozās, kādās bija savā nāves brīdī. Pēc arheoloģiskajiem izrakumiem atrasta maiznīca, kurā uz letes stāvēja pēdējā nauda.