Pāriet uz saturu

Zvīņrāpuļi

Vikipēdijas lapa
Zvīņrāpuļi
Squamata (Oppel, 1811)
Zvīņrāpuļi
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlaseRāpuļi (Reptilia)
ApakšklaseDiapsīdi (Diapsida)
VirskārtaLepidozauri (Lepidosatiria)
KārtaZvīņrāpuļi (Squamata)
Izplatība
Zvīņrāpuļi Vikikrātuvē

Zvīņrāpuļi, zvīņrāpuļu kārta, arī zvīņaiņu kārta (Squamata) pieder pie lepidozauru virskārtas (Lepidosatiria). Tā ir vislielākā mūsdienās dzīvojošo rāpuļu klases (Reptilia) kārta, kas ietver vairāk kā 10 000 sugas.[1] Tā ir vienīgā rāpuļu grupa, kas pašreizējā ģeoloģiskajā laikmetā ir pilnā plaukumā. Raksturīgākās zvīņrāpuļu pazīmes ir šādas. Ķermeni sedz ragvielas zvīņas, zem kurām tikai dažreiz ir nelielas kaula zvīņas. Skriemeļi tikai procēli. Kvadrāta kauls atšķirībā no visiem pārējiem mūsdienu rāpuļiem veido kustīgu locītavu ar galvaskausa kapsulu. No diviem vaiga lokiem vai nu saglabājies viens — augšējais, vai arī izzūd abi loki. Hoānas atveras aukslēju priekšējā daļā. Kopulācijas orgāni ir ļoti īpatnēji — divu dobu maisu veidā. Vairojas, vai nu dējot olas ar pergamentam līdzīgu čaumalu, kurām atšķirībā no krokodilu un bruņurupuču olām nav olas baltuma, vai arī mazuļiem dzimstot.

Sistemātikas diskusijas

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zvīņrāpuļu kārtas klasifikācija ir joprojām neatrisināta un zinātnieki nav pieņēmuši vienotu sistemātiku. Pastāv vairākas alternatīvas sistemātikas, kurām visām informācijas avotos ir samērā grūti izsekot. Pēdējo gadu ģenētiskie pētījumi un atklājumi ir "sagriezuši ar kājām gaisā" klasifikācijas, kas kalpojušas gadiem ilgi. Klasiskajā sistemātikā zvīņrāpuļi iedalījās 3 apakškārtās: amfisbēni (Amphisbaenia), čūskas (Serpentes) un ķirzakas (Lacertilia). Jaunākajās sistemātikās šis iedalījums vairs netiek lietots un zinātnieki samērā vienprātīgi ir likvidējuši ķirzaku apakškārtu,[2] iesakot vārdu ķirzakas lietot tikai, lai apzīmētu zvīņrāpuļu grupu, kuras nav čūskas un amfisbēni, un neizmantot kā taksonomisko vienību.[3]

Vairākās alternatīvās sistemātikās zvīņrāpuļi pamatā iedalās 2 apakškārtās — iguānveidīgo apakškārtā (Iguania) un cietmēles rāpuļu apakškārtā (Scleroglossa). Atšķirīgi viedokļi dažādām zinātnieku grupām ir par cietmēles rāpuļu iedalījumu infrakārtās.[3] Tomēr šāds iedalījums nespēj atrisināt un sakārtot visas savstarpējās sakarības, kādas ir atklātas ģenētiskajos pētījumos, tādēļ pēdējos gados arī šo apakškārtu iedalījumu vairs nelieto, piedāvājot dažādas alternatīvas taksonomiskās vienības.[2][3] Zemāk seko daži piemēri zvīņrāpuļu jaunākajām sistemātikām:

1998. gada sistemātika (Estes et al., 1998)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zvīņrāpuļu kārta (Squamata)[3]

1998. gada sistemātika (Lee et al., 1998)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zvīņrāpuļu kārta (Squamata)[3]

2005. gada sistemātika (Vidal & Hedges, 2005)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zvīņrāpuļu kārta (Squamata)[2]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]