Baptisti

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Baptistu draudzes ir reliģiskas organizācijas, kuru locekļi ir sastopami gandrīz visā pasaulē. Par baptistu reliģiskā novirziena dibinātāju tiek uzkatīts angļu reliģiskais separātists Džons Smits, un 1609. gadā menonītu ietekmē (radikālās reformācijas novirziens) Amsterdamā angļu emigrantu draudzē ieviesa šo kristīgo kustību.

Pirmā baptistu draudze nodibināta Anglijā 1612. gadā Tomasa Henka vadībā. Mūsdienās pasaulē pēc aptuveniem datiem ir 70 miljoni baptistu. Tā kā baptistiem nav savas baznīcas, viņi ir organizēti atsevišķās, neatkarīgās draudzēs. Baptisti arī apvienojas aliansēs, kas mūsdienās vieno 211 baptistu draudžu savienības.

Tā kā baptistiem nav centrālas organizācijas, ir izveidojušās teoloģiskas atšķirības starp atsevišķām draudzēm, un tādēļ Eiropā ir 51 baptistu draudžu apvienība. Liela daļa no baptistiem ir atturīgi pret citām konfesijām, baidoties nonākt pretrunās ar savu pārliecību. Atšķirīgo teoloģisko uzskatu dēļ 20. gadsimta otrā pusē baptisti arvien vairāk dibināja jaunas baptistu savienības.

Latvijas baptisti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmā latviešu baptistu grupa izveidota 1860. gada 2. septembrī Mēmelē vācu draudzes sastāvā. 1861. gadā latviešu baptistu draudzes izveidoja Sakā, Užavā, Ventspilī un Mēmeles draudze uzticēja A. Gertneram pārzināt Kurzemes baptistu draudzes. 1861. gada 22. septembrī Ziru upē A. Gertners vienlaikus kristīja 72 cilvēkus, no 1866. līdz 1874. gadam viņš ieņēma Kurzemes baptistu bīskapa amatu. 1879. gadā izveidoja Kurzemes un Vidzemes Baptistu sabiedrību. 19. gs. beigās latviešu baptistu draudzes sūtīja misionārus uz vairākām ārvalstīm, pēc Pirmā pasaules kara daudz baptistu izceļoja uz Brazīliju, kur nodibināja savas kolonijas. 1925. gadā Liepājā notika pirmie baptistu dziesmu svētki Latvijā, kuros piedalījās 1100 dziedātāju. Nesaskaņu dēļ no 1926. gada Latvijā pastāvēja divas baptistu draudžu savienības, kas 1934. gadā apvienojās un atklāja Baptistu draudžu savienības namu Mārupes ielā Rīgā. Pēc Otrā pasaules kara no 1945. līdz 1990. gadam Latvijas baptistu draudzes iekļāva PSRS Evaņģēliski-kristīgo baptistu savienībā un tai piespieda pievienoties arī Vasarsvētku un evaņģēlisko kristiešu draudzēm, baptismā pārgāja arī daļai metodistu un brāļu draudzes locekļu.

1990. gadā atjaunoja Latvijas Baptistu draudžu savienību (LBDS) un sāka izdot žurnālu "Labā Vēsts", no 1991. gada periodisko izdevumu "Baptistu Draudzēm", no 1995. gada "Baptistu Vēstnesi". Baptistu draudzes atguva Latvijas okupācijas laikā atņemtos īpašumus. Tika nodibināts Teoloģijas seminārs, kas vēlāk pārdēvēts par Kristīgās vadības koledžu. Pēc LBDS datiem, 2007. gada sākumā Latvijā bija 6647 baptisti. LBDS ir Eiropas baptistu federācijas un Vispasaules baptistu savienības locekle.[1]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]