Džordžs V Vindzors

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Džordžs V
George V
George V of the united Kingdom.jpg
Apvienotās Karalistes un Britu domīniju karalis; Indijas imperators
Tronī no 1910. gada 6. maija līdz 1936. gada 20. janvārim
Kronēšana 1911. gada 22. jūnijā
Priekštecis Eduards VII
Pēctecis Eduards VIII

Sieva Marija Viktorija fon Teka (Bādenes-Virtembergas princese)
Bērni Eduards, Velsas princis

Džordžs, Jorkas hercogs
Henrijs, Glosteras hercogs
Džordžs, Kentas hercogs

Karaliskais nams Vindzoru dzimta
Saksijas-Koburgas un Gotas dzimta
Tēvs Eduards VII
Māte Aleksandra af Glukburga (Dānijas princese)
Dzimis 1865. gada 3. jūnijā
Marlboro pilī, Londonā
Miris 1936. gada 20. janvārī
Jorkkotedžā, Sandrinhemā, Norfolkā

Džordžs V (George Frederick Ernest Albert of Windsor, dzimis 1865. gada 3. jūnijā, miris 1936. gada 20. janvārī) bija pirmais britu monarhs, kurš piederēja pie Vindzoru dinastijas. Šī dinastija ir Saksijas-Koburgas un Gotas dzimtas atzars. Kā Apvienotās Karalistes un Karaliskās sadraudzības karalis Džordžs V bija Indijas imperators un pirmais Īrijas brīvvalsts karalis pēc tam, kad tā ieguva neatkarību. Džordžs V valdīja no 1910. gada līdz savai nāvei 1936. gadā. Viņa valdīšanas laikā norisinājās Pirmais pasaules karš (1914—1918).

No divpadsmit gadu vecuma Džordžs dienēja karaliskajā flotē, bet pēc viņa vecākā brāļa, prinča Alberta Viktora, Klerensas un Eivondeilas hercoga, negaidītās nāves kļuva par troņmantinieku, kā arī apprecēja brāļa līgavu Mariju Viktoriju fon Teku. Lai gan Džordžs dažkārt ceļoja pa Britu impēriju, viņš labprātāk palika mājās un kolekcionēja pastmarkas, un, kā norādīja vēlāk biogrāfi, dzīvoja garlaicīgu dzīvi.

Džordžs kļuva par karali-imperatoru 1910. gadā, kad nomira viņa tēvs, karalis Eduards VII. Pirmā pasaules kara laikā viņš nomainīja nosaukumu Saksijas-Koburgas un Gotas dzimtai uz Vindzoru dzimtu, kā arī saglabāja visus savus vācu titulus, kurus bija mantojis no radiniekiem. Viņa valdīšanas laikā saskaņā ar 1931. gadā pieņemto Vestminsteres statūtu karaļa vara tika sadalīta tā, ka Džordžs kļuva karali katrai britu domīnijai atsevišķi. Vēlāk no šīm domīnijām izveidojas tā sauktā Nāciju Sadraudzība.

Viņš bija arī Jorkas hercogs (1892.-1920.), Kornvolas hercogs (1893.-1910.) un Velsas princis (1901.-1910.).Priekštecis:
Eduards VII
Apvienotās Karalistes karalis
1910.-1936.
Pēctecis:
Eduards VIII