Mikotoksīni

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Pelējuma augšana uz cietes šķīduma

Mikotoksīni (grieķu: μύκης (mykes, mukos) — sēnes un latīņu: toxicum — inde) ir toksiski sekundārie metabolīti, ko producē sēņu valsts pārstāvji, pārsvarā dažādi pelējumi.

Izcelsme[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mikotoksīnus visbiežāk producē nepilnīgi pazīstamo sēņu klases Fungi imperfecti pārstāvji Fusarium, Aspergillus, Myrothecium, Stachybotrys, Trichoderma, Trichothecium, Penicillium u.c. dzimtu sēnes.

Attīstībai nepieciešamie apstākļi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lielākā daļa mikotoksīnus veidojošo sēņu ir aerobi organismi un izmanto skābekli elpošanai. Tās sastopamas tikpat kā visur – gan augsnē, gan gaisā, pat ūdenī, un pēc savas būtības ir mikroorganismi, kas patērē organiskās vielas, kur vien to spēj, ja vien ir piemērota temperatūra un mitrums, gan telpās, gan ārpus tām. Piemērotos attīstības apstākļos sēņu koloniju skaits produktā palielinās, līdz ar to palielinas arī kaitīgo mikotoksīnu daudzums. Dažas sēnes izdala mikotoksīnu tikai noteiktos, specifiskos temperatūras un mitruma apstākļos.

Biežāk sastopamie mikotoksīni[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Trihotecēnus sintezē Fusarium, Cephalosporium, Myrothecium, Stachybotrys, Trichoderma un Trichothecium dzimtu sēnes; satur (trihotekāns); pazīstami vismaz 100 trihotecēnu toksīnu veidi. Toksiskās iedarbības mehānisma pamatā ir toksīna spēja inhibēt olbaltumvielu sintēzi.

Aflatoksīns — mikotoksīni, ko producē Aspergillus flavus un Aspergillus parasiticus. Šīs sēnes piesārņo zemesriekstus, kukurūzu un citas graudaugu, eļļas augu kultūras. Toksīnam ir spēcīga hepatokancerogēna iedarbība.

Ohratoksīnu izdala Aspergillus un Penicillium dzimtas sēnes. Toksīns satur izokumarīna atlikumu, kas ar peptīdu saiti savienots ar L-alanīnu. Piemīt nefrotoksiska un teratogēna iedarbība.

Citrinīnu izdala Penicillium un Aspergillus dzimtas sēnes; raksturīga nefrotoksiska iedarbība, kā arī antibiotiskas īpašības, iedarbojas uz grampozitīvām un gramnegatīvām baktērijām.