2. Kurzemes latviešu brīvprātīgo policijas pulks

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
2. Kurzemes latviešu brīvprātīgo policijas pulks
Ordnungspolizei flag.svg
Valsts Valsts karogs: VācijaTrešais reihs
Pastāvēšanas laiks 1944
Pakļautība SS un policijas vadītājs Ostlandē
Karaspēka veids Sauszemes spēki
Komandieri
Komandieri Nikolajs Rusmanis

2. Kurzemes latviešu brīvprātīgo policijas pulks (vācu: Lettisches Freiwilligen Polizei Regiment 2) bija militāra latviešu vienība Trešā reiha pakļautībā Otrajā pasaules karā. Dienesta gaitas beidza ar iekļaušanu 1. Rīgas latviešu brīvprātīgo policijas pulkā 1944. gada 31. augustā Bulduros[1].

Izveidošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

3. Cēsu latviešu brīvprātīgo policijas pulku pēc 1944. gada 16. septembrī Rīgā saformēja pulkvežleitnants Nikolajs Rusmanis no iesauktajiem savrupdienesta policijas un aizsargiem. Jau 21. septembrī devās no Rīgas uz apmācību vietu pie Dundagas, kur jau atradās 1. Rīgas policijas pulks. Kad tapa zināms, ka pulku nosūtīs uz Vāciju, par izplatītu problēmu kļuva dezertēšana[1].

Dienesta gaitas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

26. septembrī pulks sasniedza Dundagu, taču jau 3. oktobrī to pārcēla uz Mazirbi, 9. oktobrī pulks saņēma pavēli pārvietoties uz Ventspili lai tālāk dotos uz Vāciju. Pulks Ventspilī ieradās ap 2500 vīru sastāvā, pirms iekāpšanas kuģī tika atbruņots un devās ceļā uz Dancigu.

No Dancigas pulku nosūtīja uz Tornu, kur to kopā ar 1. Rīgas pulku nodarbināja nocietinājumu izbūves darbos. No 15. oktobra pulks bija 15. ieroču SS grenadieru divīzijas pakļautībā, 26. novembrī tika pārsaukts par Ieroču SS grenadieru pulku "Kurzeme" (vācu: Waffen Grenadier Regiment der SS 2 "Kurland")[1].

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 1,2 Daugavas Vanagu Centrālās Pārvaldes Izdevums - Latviešu kaŗavīrs Otra pasaules kaŗa laikā, Toronto: 1972, 2.sējums, 297. lpp