Aleksis Klero

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Aleksis Klods Klero

Aleksis Klods Klero (franču: Alexis Claude Clairaut; dzimis 1713. gada 7. maijā, miris 1765. gada 17. maijā) bija franču matemātiķis.

Aleksis Klero dzimis Parīzē 21 bērnu ģimenē. Viņa tēvs bija matemātikas pasniedzējs un Berlīnes zinātņu akadēmijas loceklis. Jau 13 gadu vecumā Parīzes zinātņu akadēmijā aizstāvēja savu pirmo darbu, bet akadēmiķi tā arī nespēja noticēt, ka to sarakstījis zēns. 16 gados viņš prezentēja pētījumu par līknēm, un 18 gadu vecumā, 1731. gadā viņš kļuva par akadēmiķi. Drīz pēc tam Klero pārcēlās uz Bāzeli pie Johana Bernulli.

A. Klero veicis pētījumus matemātiskajā analīzē. 1936. gadā atradis 1. kārtas diferenciālvienādojumu vispārējo un īpašo atrisinājumu. Ieviesis pilnā diferenciāļa, vairāku neatkarīgo mainīgo funkcijas jēdzienu (1741.)

1736. gadā Klero piedalījās Pjēra Luī Mopertjuī Lapzemes ekspedīcijā, lai izmērītu meridiāna loka rādiusu (cita ekspedīcija 1735. gadā devās uz Peru - ekvatora tuvumā). Ekspedīciju rezultātā tika pierādīts, ka zemeslode ir saplacināta polu rajonos. 1743. gadā viņš publicēja darbu "Zemes formas teorija" (Théorie de la figure de la terre), kurā formulēja teorēmu, kas tagad ir zināma kā Klero teorēma, kas rotējoša elipsoīda virsmas punktu gravitāciju sasaista ar saspiešanu un centrbēdzes spēkiem ekvatora tuvumā.

Aleksis atrisināja trīs ķermeņu problēmu. 1750. gadā viņš saņēma Sanktpēterburgas akadēmijas balvu par eseju Théorie de la lune. 1759. gadā viņš precizēja Haleja komētas orbītu, aprēķinos ietverot Jupitera ietekmi.

Miris 52 gadu vecumā Parīzē no akūtas un straujas slimības.