Arvīds Deģis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Arvīds Deģis ir latviešu literāts, publicists un publiskā sektora darbinieks, pasākumu moderators un mediators. Dzimis Tukumā.

Literārā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

“[...]Runājot par saturu – es lieliski apzinos, ka neesmu augsti tikumīgs, bet esmu iekšēji izkurtējis, tāpēc bliezīšu ar akmeni un teikšu, ka Siržu boksā no „pilnvērtīga mākslas darba” ne smakas, toties pretenziju pārmēru daudz. Ir – puslīdz sakarīga sadzīviska rīmēšana. Dažs tantuks rīmē par rudzupuķēm un dzērvju kāšiem, Deģis – par „grēku kulto vētru” un aizsalušām pīzdām, atšķirība vien tā, ka Siržu boksā bagātīgās devās izbārstīta ironija.”

Guntis Berelis

Arvīds Deģis darbojas literārā laukā kā Arvīds Dinijs Deģis, vairāku sekmīgi pārdotu grāmatu autors. Nozīmīgākie literārie darbi ir dzejoļu krājumi “Debesu Žonglieris” (2005), “Siržu Bokss” (2007), “Tango reibums” (2010) un romāni “Nesodāmais avantūrists” (2009) un “Mellsila pirāti” (2010), kur rakstnieks izmantojis vēstures faktus un reālas personas. Prozas darbu devumā autora tā saucamo "Ulmaņlaiku sērijā" jāatzīmē Arvīda Deģa erotiski bohēmisks romāns "Marijas ielas koķetes" (2012), kurš stāsta par Ulmaņlaiku sabiedrības zemāko slāņu ikdienu un sadzīvi.

Pirmais Arvīda Deģa romāns “Nesodāmais avantūrists”[1] nācis klajā 2009. gadā, kad pēc vairāk nekā desmit gadiem mediju un publicistiskas laukā A.Deģis nolēma atkal pievērsties literatūrai. Jau pēc gada Jumava apgādā dienasgaismu ieraudzīja nākamais autora darbs — “Mellsila pirāti”[2], kura tēlu gaitas un darbība norisinās 17.. gadsimtā Kurzemes-Zemgales hercogistē un vēstī par patiesiem notikumiem Mellsilā, Rojā un Talsos.

Pasākumu darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Arvīds Deģis ir izstrādājis pasākuma konceptu skolu jauniešiem — muzikālās pasaku darbnīcas “Supergovs fantāziņi”, kuras sekmīgi realizē radošā sadarbībā ar Absolūtu Runci Tahneizeru (autoru, Radio Naba DJ, īstajā vārdā Ģirtu Rozentālu). Veidojot virkni autorpasākumu un izklaides programmu Arvīds Deģis izstrādājis neparastu literāru sarīkojums, kurā rakstnieks ar saviem draugiem iejutās pirātu tēlos, dalījās stāstos par pirātu neticamajiem piedzīvojumiem, dziedāja dziesmas un dejoja pirātu dejas, tā vēlreiz izdzīvojot paša radīto tēlu dēkas.

Sabiedriski politiskā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Arvīda Deģa politiskie uzskati atbalsojas viņa darbībā, ģenerāļu Krišjāņa Berķa, Vernera Tepfera un Jāņa Kureļa piemiņas biedrībā, kur nevis konkrēti politiski strāvojumi, bet valstiska izjūta un vēlme saglabāt nākamajām paaudzēm vēstures vērtīgās daļas ņem pārsvaru.[nepieciešama atsauce]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. DELFI. «Arvīds Dinijs Deģis 'Nesodāmais avantūrists'». DELFI (latviešu), 2009-02-24. Skatīts: 2018-06-11.
  2. DELFI. «Dēku romāna 'Mellsila pirāti' atvēršana Galvenajā bibliotēkā». DELFI (latviešu), 2011-10-25. Skatīts: 2018-06-11.