Pāriet uz saturu

Baltic International Airlines

Vikipēdijas lapa
Baltic International Airlines
IATA
TI
ICAO
BIA
Izsaukums
Dibināta 1992. gadā
Darbību pārtrauca 1995. gadā
Galvenā bāze Rīga, Latvija
Galvenā mītne Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija

Baltic International Airlines (BIA) bija Latvijas un ASV kopuzņēmumam SIA Baltic International Airlines piederoša lidsabiedrība, kuras bāzes lidosta bija Rīgas Starptautiskā Lidosta. Tā dibināta 1992. gada jūnijā, pēc tam, kad ASV reģistrētajai privātajai kompānijai Baltic International USA (BIUSA) neizdevās nopirkt daļu no Latvijas valstij piederošās nacionālās lidsabiedrības "Latvijas aviolīnijas" (Latavio). Kopuzņēmumā Latvijas valdībai piederēja 60 %, bet BIUSA 40 % īpašuma daļas.

Pēc nesekmīgiem privatizācijas mēģinājumiem "Latavio" no 1995.gada oktobra tika atzīta par maksātnespējīgu. To likvidēja un Latvijas valdība kopā ar Latvijas - ASV kopuzņēmumu "Baltic International Airlines" izveidoja jaunu nacionālo aviosabiedrību "airBaltic", kurā Latvijas valstij piederēja 51% akciju, pārējo akciju īpašnieki bija Baltic International USA, skandināvu aviosabiedrība SAS un divas investīciju kompānijas.[1]

Afēra ar lidmašīnu nodošanu[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1993. gada jūlijā "Latvijas aviolīnijas", ASV korporācija "Baltic International USA" un LR Satiksmes ministrija noslēdza vienošanos par valsts ieguldījuma daļas pārvaldes reorganizāciju Latvijas - ASV kopuzņēmumā SIA "Baltic International Airlines (BIA)". Latavio nodeva SIA "BIA" divas lidmašīnas TU-134 ar reģistra numuriem YL-LBK un YL-LBM, Latvijas valsts īpašuma daļas turētāja tiesības no Latavio pārņēma valsts uzņēmums "Namzinis". Kaut arī Latavio lidmašīnas tika nodotas SIA "BIA", tomēr mantiskais ieguldījums atbilstoši tiesību aktu normām netika noformēts, jo to neizdarīja ne "Latavio", ne "Namzinis". LR Valsts kontrole tikai vēlāk konstatēja, ka "Satiksmes ministrijas amatpersonu nolaidības dēļ izveidojās situācija, ka SIA "BIA" lidmašīnas faktiski tika nodotas bezatlīdzības lietošanā." 1994. gada 24. novembrī SIA "BIA" vienu no lidmašīnām pārdeva par USD 350 000 (Ls 188 650) un ar iegūtajiem līdzekļiem sedza savu parādu "Latavio", lai gan saskaņā ar spēkā esošajām tiesību aktu normām, iegūtie līdzekļi bija jāieskaita valsts budžetā. Tikai 1995. gada 10. augustā otra lidmašīna tika noformēta kā mantiskais ieguldījums SIA "BIA" pamatkapitālā.

Izvērtējot atskaites ziņojumu, amatpersonu paskaidrojumus un pārbaudes materiālus, kolēģija nolēma noteikt uzrēķinu Ls 207 382 Satiksmes ministrijai, kuras amatpersonas pieļāvušas valsts mantas pārdošanu bez tiesiska pamatojuma (Ls 188 650) un bezatlīdzības lietošanu (Ls 18 732).[2]

Lidojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sākotnēji "Baltic International Airlines" lidoja vienīgi uz Vācijas lidostām Frankfurti, Hamburgu un Berlīni. Pēc trīs papildus lidmašīnu (Boeing 727-23, Boeing 727-100 un McDonnell Douglas DC-9-15RC) iegādes papildus tika atklāts arī lidojums uz Londonas Getvikas lidostu un Amsterdamas Šipholas lidostu.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]