Cēsu alus

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
AS Cēsu alus
Tips akciju sabiedrība
Darbības joma pārtikas rūpniecība
Dibināts 1995. gadā (pirmsākumi 1590. gadā)
Galvenais birojs Cēsis, Karogs: Latvija Latvija
Galvenās personas Eva Sietiņsone Zatlere (valdes priekšsēdētāja)
Produkti alus, sidrs, kokteiļi, bezalkoholiskie dzērieni
Neto ienākumi 703 tūkstošu latu[1]
Mātes uzņēmums Olvi (Karogs: Somija Somija)
Mājaslapa cesualus.lv
Cēsu alus

Cēsu alus ir alus un bezalkoholisko dzērienu ražotājs Latvijā. 99,67 % tā kapitāldaļu pieder Somijas Olvi. Galvenais birojs un ražotne atrodas Cēsīs.

2012. gadā "Cēsu alus" tirgus daļa kopējā Latvijas alus tirgū bija 30% (2. vieta), bet skārdeņu segmentā 38% (1. vieta).[1] Par alus darītavas pirmsākumiem tiek uzskatīts 1590. gads, tādējādi "Cēsu alu" var uzskatīt par vecāko alus darītavu Ziemeļeiropā.[2]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1590. gadā Cēsu pils revīzijas protokolā pirmo reizi tika pieminēta alus gatavošana. Pirmā alus darītava atradās tieši pilī. 17. gadsimta pirmajā pusē tā tika pārcelta uz trešo priekšpili. 19. gadsimta vidū Cēsu pilsmuižā uzbūvēja alus darītavas ēkas un izveidoja Cēsu alus darītavu, kuras īpašnieks bija grāfs Emanuels fon Zīverss.

1922. gadā vairāki Cēsu uzņēmēji atpirka alus darītavu no Zīversa un nodibināja A/S "Augļu dārzs". 20-30. gados alus darītavā tika ražots arī vīns, sulas un minerālūdens.

1940. gadā A/S "Augļu dārzs" tika nacionalizēta. 1976. gadā tika izveidota alus rūpnieciskā ražošanas apvienība "Cēsu alus", kurā ietilpa arī Naukšēnu un Gulbenes alus darītavas. 1988. gadā apvienība sadalījās.

1995. gadā "Cēsu alus" tika privatizēts un atkal pārtapa par akciju sabiedrību. 1999. gadā alus darītavu nopirka Somijas alus un bezalkoholisko dzērienu ražotāja Olvi Oyj meitas uzņēmums Igaunijā A. Le Coq. 2001. gadā tika atklāta jauna ražotne Cēsīs, Palmu ielā 13, un alus darītava pārcēlās uz jaunām ēkām. 2003. gadā "Cēsu alus" kļuva par otro lielāko alus ražotāju Latvijā.[3]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]