Cukurs C-6bis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
C-6bis
C6bis.jpg
Tips Pikējošais bumbvedējs
Ražotājs Herberts Cukurs
Konstruktors Herberts Cukurs
Pirmais lidojums 1940
Kopskaits 1
Bāzes modelis Cukurs C-6 Trīs Zvaigznes

Cukurs C-6bis bija 1940. gadā būvēts pikējošais bumbvedējs. Lidmašīnas konstruktors ir Herberts Cukurs. Šis bumbvedējs bija vienīgais pilnīgi no metāla izgatavotais šādas klases lidaparāts Latvijā. Konstruēts uz Cukurs C-6 Trīs Zvaigznes bāzes. Lidmašīna tika aprīkota ar jaunu, jaudīgāku dzinēju. Izmēģinājuma lidojumus veica 2. iznīcinātājeskadriļas kapteinis I.Balodis, virsleitnants A.Graudiņš un A.Grants.

Lidmašīna izgatavota pēc Latvijas kara ministrijas pasūtījuma. Latvijas gaisa spēki īsi pirms okupācijas pieņēma to bruņojumā un pasūtīja Cukuram vēl 12 šādas lidmašīnas. Lidojumi tika izbeigti 7. jūnijā, 10 dienas pirms Latviju okupēja PSRS.

Ienākot padomju karaspēkam, par Cukura lidmašīnām un aviokonstruktora talantu ieinteresējas padomju varas iestādes. Aviokonstruktoru izsauca uz Jakovļeva konstruktoru biroju Maskavā, bet Cukurs izvairās no sadarbības, atgriežas Bukaišu muižā, ko viņš jau pārdēvējis par Lidoņiem, un pievēršas lauksaimniecībai. Būdams PSRS interešu objekts, Cukurs netika pakļauts represijām un saglabāja dažas privilēģijas, ieskaitot personisko auto.

Tehniskie parametri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Modelis C-6bis
Garums 8,5 metri
Augstums 2,4 metri
Spārna izmērs 11 metri
Spārna laukums 12.8 kvadrātmetri
Pašmasa 680 kilogrami
Dzinēja tips 1x PD Hispano Suiza 6
Dzinēja jauda 280 Zs
Maksimālais ātrums 440 km/h
Nolidošanas attālums 680 kilometri
Maksimālais lidojuma augstums 5800 metri
Ekipāža 2 cilvēki

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]