Daugavpils teātris

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Daugavpils teātris
Pamatinformācija
Adrese Valsts karogs: Latvija Rīgas iela 22a (Daugavpils), Daugavpils, Latvija
Dibināta(-s) 1988. gadā
Vadība
Direktors

Valdes priekšsēdētājs Oļegs Šapošņikovs.

valdes locekle Rita Strode
Galvenais režisors Oļegs Šapošņikovs
www.daugavpilsteatris.lv

Daugavpils teātris ir latviešu profesionālais teātris,[1] kas tika dibināts režisora Naura Klētnieka vadībā 1988. gadā. Iestudējumi notiek latviešu, krievu un latgaliešu valodā. Repertuārā ir uzvedumi pieaugušajiem un bērniem[2]. 2002.gadā tika iestudēta pirmā rokopera "Čigāns sapnī"[3]. Aktieru kolektīvs sniedz arī viesizrādes citās pilsētās[4].

Teātris divreiz saņēma žūrijas specbalvu Blaumaņa festivālā Valmierā:

kā arī Spēlmaņu nakts balvu par labāko izrādi bērniem:

 • 2003.gadā — "Brīnumdaiļā skaistule" (rež.V.Dupaks)
 • 2004.gadā — "Aizej tur, nezin kur" (rež. M.Mamedovs)
 • 2008.gadā — R.Blaumaņa "Velniņi" (rež. V.Jansons)
 • 2014.gadā — "Viss ir viņa" (rež. Georgijs Surkovs)[6]

un arī Spēlmaņu nakts balvu "Gada mazās formas izrāde 2016./2017." par Paulas Pļavnieces iestudēto izrādi "Jubileja ‘98".

Kopš 2011. gada Daugavpils teātra valde sastāv no teātra valdes priekšsēdētāja Oļega Šapošņikova un valdes locekles Ritas Strodes.

Vēsture

Daugavpils teātra vēsture sniedzas XIX gadsimta piecdesmitajos gados, kad 1856. gadā Dinaburgā (tagadējā Daugavpilī) tiek nodibināts Krievu dramatiskais teātris - pirmais krievu teātris Latvijā. Teātri nodibināja un uzturēja Daugavpils cietokšņa galvenais inženieris Nikolajs Hagelstroms - aizrautīgs teātra cienītājs.

1921. gadā Daugavpilī nodibinās latviešu dramatiskais teātris, kura vadītāja sākotnēji ir aktrise un režisore Otīlija Muceniece. Teātris mitinās toreizējā Dzelzceļnieku kluba ēkā. Visspilgtākais teātra darbības laiks sākas ar 1930. gadu, kad teātri sāk vadīt aktieris un režisors Jānis Kļava. No citiem Latvijas teātriem te izveidojās spēcīga aktieru trupa. Teātra repertuārā pārsvarā ir modernā dramaturģija, Raiņa lugas. 1938. gadā teātris saņem jaunu zāli jaunatklātajā Vienības namā. Tajā laikā tā ir viena no modernākajām teātra zālēm Eiropā. Atklāšanas izrādē 1938. gada 3.februārī R.Blaumaņa lugā Indrāni titullomās spēlē leģendārie aktieri Berta Rūmniece un Aleksis Mierlauks. 1938. gadā teātri savā aprūpē pārņem pilsētas pašvaldība.

Pēc Otrā pasaules kara 1945. gadā darbu atsāk tikai Krievu drāmas teātris, jo lielākā daļa latviešu aktieru ir emigrācijā. 1953. gads iezīmējas ar vēl vienu spilgtu notikumu teātra vēsturē — teātrī sāk strādāt Sergejs Radlovs, režisors ar pasaules slavu. Radlova iestudētais Šekspīra Hamlets ar LPSR Nopelniem bagāto skatuves mākslinieku V.Jakovļevu titullomā ir notikums republikas kultūras dzīvē.

1958. gadā sāk veidoties Muzikāli dramatiskais teātris ar latviešu un krievu trupu, mūziķiem un baletu. Teātra mākslinieciskais vadītājs ir Oļģerts Dunkers. 1959. gada 29. aprīlī notiek pirmais un tobrīd vienīgais operas iestudējums - Verdi Traviata. Daudzsološais teātra darbības sākums drīz tiek pārtraukts, jo 1962. gadā teātri slēdz kā nerentablu (neizdevīgu pastāvošajam padomju režīmam). Atmodas laikā ar Daugavpils pašvaldības un sabiedrības aktīvu atbalstu 1988. gadā notiek Daugavpils teātra atjaunošana. Par galveno režisoru tiek iecelts Nauris Klētnieks. Tiek uzņemti divi aktieru kursi latviešu un krievu trupā, kuru pedagogi ir režisori Pēteris Krilovs un Anna Eižvertiņa. Veidojas mākslinieciski spēcīgi iestudējumi, izaug talantīgi aktieri, jaunais teātris gūst spožus panākumus viesizrādēs Rīgā, tomēr 1995. gadā latviešu trupas aktieri pāriet darbā uz Rīgas teātriem un latviešu teātris Daugavpilī atkal beidz savu darbību.

1996.gadā uz Daugavpili no Valmieras atnāk enerģiskais režisors Valentīns Maculevičs, ar palikušajiem krievu trupas aktieriem viņš veido jaunu Daugavpils teātri. 1999. gada rudenī ar Daugavpils domes atbalstu Daugavpils Universitātē uzņemts jauns aktieru kurss. No 2001. gada Daugavpils teātri vada Inese Laizāne. Uz patstāvīgu darbu Daugavpils teātrī ienāk režisors Harijs Petrockis. 2002. gadā Daugavpils teātrī ienāk jauns latviešu trupas sastāvs, no šī brīža teātrī pilnvērtīgā sastāvā darbojas gan krievu, gan latviešu trupas.[7]

Aktieri (2017)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Režisori (2017)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārštata aktieri (2017)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. «Daugavpils teātris.». Vietas.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2015. gada 14. maijā. Skatīts: 2015. gada 2. janvārī.
 2. «Daugavpils teātrī pirmo reizi tapis mūzikls bērniem "Leo – mazais lauva"». kasjauns.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2016. gada 4. martā. Skatīts: 2015. gada 2. janvārī.
 3. «LTV1 rādīs M. Čaklajam veltītu Daugavpils rokoperu ‘Čigāns sapnī’.». delfi.lv. Skatīts: 2015. gada 2. janvārī.
 4. «Daugavpils teātris sniegs viesizrādes Rīgā.». delfi.lv. Skatīts: 2015. gada 2. janvārī.
 5. «Daugavpils teātris saņēmis Blaumaņa festivāla žūrijas balvu.». latgaleslaiks.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2015. gada 3. janvārī. Skatīts: 2015. gada 2. janvārī.
 6. «Spēlmaņu naktī triumfē Seņkova iestudējums Ezeriņš.». diena.lv. Skatīts: 2015. gada 1. janvārī.
 7. «Daugavpils Teātris». www.daugavpilsteatris.lv (latviešu). Arhivēts no oriģināla, laiks: 2018-09-02. Skatīts: 2018-06-26.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]