Eiropas Ekonomiskā telpa

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Eiropas Ekonomiskās telpas dalībvalstis (2013)
Eilera diagramma, kas rāda sakarības starp dažādām Eiropas valstu pārnacionālajām organizācijām un sadarbības līgumu darbības zonām.

Eiropas Ekonomiskā telpa (EET) ir brīvās tirdzniecības telpa, kurā ietilpst Eiropas Savienības (ES) un trīs Eiropas brīvās tirdzniecības asociācijas (EBTA) valstis (Islande, Lihtenšteina un Norvēģija). EET mērķis ir ļaut EBTA valstīm piedalīties Eiropas vienotajā tirgū bez pievienošanās ES.

Dalības principi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

EET apvieno tās dalībvalstis iekšējā tirgū, kas balstās uz četrām brīvībām: brīva preču, brīva pakalpojumu, brīva personu un brīva kapitāla kustība starp EET valstīm. Tomēr atsevišķas dalībvalstis noteikušas pārejas periodu jaunajām dalībvalstīm, kas ierobežos brīvo darbaspēka kustību no jaunajām ES dalībvalstīm uz jau esošajām. Katrai esošajai ES dalībvalstij ir tiesības vienpusēji atcelt šos brīva darbaspēka kustības pagaidu ierobežojumus.[1]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uz līdzīgiem principiem balstījās jau 1960. gada 3. maijā izveidojusies Eiropas brīvās tirdzniecības asociācija. Tajā tolaik ietilpa septiņas Eiropas valstis (Apvienotā Karaliste, Austrija, Dānija, Īrija, Norvēģija, Portugāle un Šveice), kas netika uzņemtas vai nevēlējās pievienoties Eiropas Kopienai, kurā dominēja Francija un VFR. Pēc tam, kad 1973. gadā Apvienotā Karaliste, Īrija un Dānija tomēr pievienojās Eiropas Kopienai, arī atlikušās EBTA valstis līdz 1977. gadam noslēdza divpusējos sadarbības līgumus ar EK valstīm. Vēlāk EBTA pievienojās arī Islande, Lihtenšteina, Somija un Zviedrija.

EET izveidojās 1994. gada 1. janvārī pēc Eiropas Brīvās Tirdzniecības Asociācijas (EBTA) valstu (Austrijas, Islandes, Lihtenšteinas, Norvēģijas, Somijas, Šveices un Zviedrijas) un Eiropas Savienības 1992. gada koplīguma ratifikācijas, lai ļautu EBTA valstīm piedalīties Eiropas vienotajā tirgū bez pievienošanās ES. Šobrīd EBTA ir palikušas tikai Islande, Norvēģija, Šveice un Lihtenšteina, no kurām tikai Šveice nav iekļāvusies EET. Tomēr Šveicei ar ES ir divpusējs līgums, kas pēc satura ir līdzīgs EET līgumam.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. ES dalībvalstis, atšķirība starp ES, Eiropas Ekonomisko Telpu no "Mazie un vidējie uzņēmumi Latvijā"