Elementi

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
"Elementi"
Cover
1570. gada izdevums angļu valodā
Autors(-i) Eiklīds
Valoda Sengrieķu valoda
Temats(-i) Eiklīda ģeometrija, elementārā skaitļu teorija
Žanrs(-i) Matemātika
Izdota apmēram 300. gads p.m.ē.
Lappuses 13 grāmatas

"Elementi" (sengrieķu: Στοιχεῖα, Stoicheia) ir matemātikas un ģeometrijas traktāts, kas sastāv no 13 grāmatām, kuras sarakstīja sengrieķu matemātiķis Eiklīds Aleksandrijā apmēram 300. gadā p.m.ē.

Grāmatās ir definīcijas, postulāti (aksiomas), dažādas teorēmas un to pierādījumi. Tās aptver Eiklīda ģeometriju un elementārās skaitļu teorijas sengrieķu versiju. Darbā ir iekļauta arī algebras sistēma, kas kļuvusi pazīstama kā ģeometriskā algebra, ar ko pietiek daudzu algebras problēmu atrisināšanā, piemēram, kvadrātsaknes no skaitļa izvilkšanā.

Eiklīda "Elementi" tiek uzskatīta par visu laiku veiksmīgāko[1][2] un ietekmīgāko[3] mācību grāmatu. Tas bija viens no pirmajiem matemātikas darbiem, kas tika iespiests pēc iespiedmašīnas izgudrošanas.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Encyclopedia of Ancient Greece (2006) by Nigel Guy Wilson, page 278. Published by Routledge Taylor and Francis Group. Quote:"Euclid's Elements subsequently became the basis of all mathematical education, not only in the Romand and Byzantine periods, but right down to the mid-20th century, and it could be argued that it is the most successful textbook ever written."
  2. Boyer. Euclid of Alexandria, 1991. 100. lpp. As teachers at the school he called a band of leading scholars, among whom was the author of the most fabulously successful mathematics textbook ever written – the Elements (Stoichia) of Euclid.
  3. Boyer. Euclid of Alexandria, 1991. 119. lpp. The Elements of Euclid not only was the earliest major Greek mathematical work to come down to us, but also the most influential textbook of all times. [...]The first printed versions of the Elements appeared at Venice in 1482, one of the very earliest of mathematical books to be set in type; it has been estimated that since then at least a thousand editions have been published. Perhaps no book other than the Bible can boast so many editions, and certainly no mathematical work has had an influence comparable with that of Euclid's Elements.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]