Gaļina Satoņina

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Gaļina Satoņina
Галина Сатонина
Personīgā informācija
Dzimusi 1905. gada 14. decembrī
Valsts karogs: Krievijas Impērija Kazaņa, Krievijas impērija
Mirusi 2000. gada 4. septembrī (94 gadi)
Nodarbošanās šahiste, gleznotāja

Gaļina Satoņina (tatāru: Галина Иван кызы Сатонина; dzimusi 1905. gada 14. decembrī, mirusi 2000. gada 4. septembrī[1]) bija gleznotāja un šahiste, daudzkārtēja Kazaņas un Tatarstānas šaha čempione.[2]

Dzīves gājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gaļina Satoņina piedzima 1905. gadā Kazaņā. Pēc skolas beigšanas mācījās mākslas skolā. No 1930. līdz 1932. gadam strādāja par gleznotāju un rasētāju celtniecības organizācijā Kazmašsrtoj. 1933.—1941. gados bija māksliniece Kazaņas šūšanas fabrikā. Lielā Tēvijas kara gados strādāja militārā uzņēmumā.

No 1946. līdz 1961. gadām strādāja par treneri BSB "Spartaks" Tatārijas padomē, organizējot šaha dzīvi darba kolektīvos. No 1961. gada pensijā, taču turpina sabiedriskā kārtā piedalīties Tatārijas un Kazaņas šaha federāciju darbā.

Radošā darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

No 1964. gada Satoņina sāka veidot gleznas par šaha tēmu, kuras kļuva pazīstamas visā PSRS teritorijā. Viņas gleznas tika demonstrētas Maskavā, Ļeņingradā, Kijevā, Voroņežā, Saratovā un citās Padomju Savienības pilsētās. Viņas gleznu reprodukcijas bija publicētas virknē žurnālu, tai skaitā Kubā, VDR, Polijā, Čehoslovākijā un Dienvidslāvijā.

Šahs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šahu spēlēt Satoņina iemācījās bērnībā no brāļa. Sacensībās sāka piedalīties tikai 1936.gadā, 31 gada vecumā, galvenokārt vīriešu turnīros, kur nogāja ceļu no ceturtās līdz pirmajai klase.

Līdz karam divreiz ieguva Kazaņas čempiones titulu, pēc kara gados — trīsreiz. 1946. gadā pirmoreiz kļuva par Tatārijas čempioni un savu panākumu pēc tam atkārtoja vēl divpadsmit reizes, pēdējo reiz 1969. gādā.

No 1947. gada četras reizes spēlēja KPFSR sieviešu čempionāta finālos un vairākas reizes BSB "Spartaks" Krievijas un centrālās padomes sacensībās.

Vairākkārtīgi pārstāvēja Kazaņu un Tatāriju dažādās Pievolgas pilsētu komandu sacensībās un Krievijas Federācijas meistarsacīkstēs.

No 1939. gada Gaļina bija pastāvīga Kazaņas un Tatārijas šaha federācijas locekle, ilgu laiku strādāja to klasifikācijas komisijās. Viņa tiesāja arī daudzus šaha turnīrus. 1957. gadā viņai tika piešķirta republikas šaha tiesneša kategorija.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Нарисованный цейтнот - 3 часть» (krievu). Федерация Шахмат Республики Татарстан. Skatīts: 2019-05-13.
  2. «ГАЛИНА САТОНИНА» (krievu). ruchess.ru. Skatīts: 2019-05-13.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]