Dienvidslāvijas Sociālistiskā Federatīvā Republika

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija
Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Dienvidslāvijas Federatīvā Sociālistiskā Republika
1945 – 1991
Flag Coat of arms
Karogs Ģerbonis
Devīze
Bratstvo i jedinstvo
Himna
Hej, Slaveni
Location of valsts
Dienvidslāvijas karte
Pārvaldes centrs Belgrada
Valoda(s) Serbhorvātu valoda
Reliģija Katoļi, Pareizticīgie, Musulmaņi
Valdība Sociālistiska valsts
President Josips Brozs Tito
Vēsturiskais laikmets Aukstais karš
 - Republikas pasludināšana 29. novembris, 1945
 - Dienvidslāvijas sabrukums 1991
Platība
 - 1988 255 800 km²
Iedzīvotāju skaits
 - 1988. gadā 23 300 000 
     Blīvums 91,1 /km² 
Nauda Dienvidslāvijas dinārs
Valsts administratīvais dalījums

Dienvidslāvijas Sociālistiskā Federatīvā Republika[1] (DSFR) jeb vienkārši Dienvidslāvija bija sociālistiska vienpartijas valsts Balkānos kas pastāvēja no 1945. līdz 1991. gadam. Tā izveidojās pēc Dienvidslāvijas karalistes pastāvēšanas beigām, un sākot ar 1991. gadu sadalījās neatkarīgās Slovēnijas, Horvātijas, Serbijas, Bosnijas un Hercegovinas, Melnkalnes un Maķedonijas republikās. Dienvidslāvijas sabrukums aizsāka Dienvidslāvijas karus, kas bija asiņainākie militārie konflikti Eiropā pēc Otrā pasaules kara.

Dienvidslāvija bija unikāla starp tā laika Eiropas sociālistiskajām valstīm, jo pēc attiecību saraušanas ar PSRS 1948. gadā tā attīstīja kontaktus ar Rietumu valstīm un kļuva par vienu no nepievienošanās kustības līderēm.

Pārskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Austroungārijas impērijas anektētajā Bosnijā dzīvojošie serbu nacionālisti, kas vēlējās apvienošanos ar Serbijas karalisti, 1914. gadā veica impērijas troņmantnieka Franča Ferdinanda nošaušanu, kas drīz noveda pie Pirmā pasaules kara sākšanās. Kara rezultātā Austroungārija sabruka — mūsdienu Slovēnijas, Horvātijas un Bosnijas-Hercegovinas teritorijas izcveidoja īslaicīgi pastāvejušu valsti, kas apvienojās ar Serbijas karalisti, izveidojot Serbu, horvātu un slovēņu karalisti, kas 1929. tiek pārsaukta par Dienvidslāvijas karalisti.

Nacistiskās Vācijas, fašistiskās Itālijas karalistes un Bulgārijas Karalistes okupēto Dienvidslāvijas teritoriju pēc Josipa Broza Tito vadītās Komunistiskās partijas partizānu uzvaras no okupācijas pilnībā atbrīvoja 1945. gada 15. maijā.[1] 1945. gada 29. novembrī tika proklamēta Dienvidslāvijas Demokrātiskā Federācija, kuras nosaukums ar jauno 1946. gada konstitūciju mainīts uz Dienvidslāvijas Federatīvā Tautas Republika, un vēlāk, ar 1963. gada konstitūciju,[1] tas mainīts uz Dienvidslāvijas Sociālistiskā Federatīvā Republika.

Pēc 1948. gada, kad notiek attiecību saraušana starp Tito un Staļinu. Maskavas kontrolētās Eiropas komunistiskās partijas asi nosodīja Dienvidslāvijas nacionālistiskās ievirzes,[2] jo tās esot bijušas pretrunā ar postulēto internacionālismu (t.i., "Visu zemju proletārieši, savienojieties!") kā rezultātā Tito ir spiests sākt veidot neatkarīgu valsts ārējo kursu, kā arī veidot vietējo sociālisma valsts modeli. Attiecības starp Dienvidslāvijas Komunistisko partiju un PSKP tika pārtrauktas, pārtrūka arī Dienvidslāvijas un PSRS ekonomiskie un kultūras sakari. Padomju blokādes un sankciju dēļ Dienvidslāvija, lai gan tā bija komunistu valsts, attīstīja savu tirgu un diplomātiskās attiecības ar Rietumeiropas valdībām. 50. gadu vidū tika panākta PSKP un Dienvidslāvijas Komunistu savienības (Dienvidslāvijas KP nosaukums kopš 1952. gada), kā arī PSRS un Dienvidslāvijas attiecību normalizēšanās. Atjaunojās arī Dienvidslāvijas sakari ar citām sociālistiskām valstīm.

Pēc Tito nāves 1980. gadā valstī sākās ekonomiska un politiska krīze, kas federālo valsti veda sabrukuma virzienā. Sākotnējie komunistiskās tautu brālības un panslāvisma ideāli tika apšaubīti. 1981. gadā Kosovā notika vardarbīgi protesti, kuros tika prasīta Kosovas republikas izveidošana. 1986. gadā Slobodans Miloševičs kļuva par serbu komunistu līderi un sāka veidot serbu hegemoniju federācijā. Pārējo republiku vidū (īpaši Horvātijā un Slovēnijā) pieauga vēlme pēc pašnoteikšanās. 1990. gada sākumā pēdējais Dienvidslāvijas komunistu kongress nesaskaņu dēļ sašķēlās. Slovēnijā un Horvātijā notika vēlēšanas, kurās uzvarēja antikomunistu spēki. Jūlijā Kosovas deputāti deklarēja savu republiku. Decembrī Slovēnijā notika referendums par neatkarību.

1991. gada 25. jūnijā Slovēnija un Horvātija deklarēja neatkarību, un tajās iebruka Dienvidslāvijas armija. Konflikts aizsāka Dienvidslāvijas karus, kuros serbu kontrolētā federālā armija un paramilitārie formējumi centās novērst federācijas pilnīgu sadalīšanos, kā arī izveidot serbu kontrolētu Lielserbijas valsti. 1991. gada septembrī neatkarību pasludināja Maķedonija un oktobrī - Bosnija un Hercegovina. Dienvidslāvijas Sociālistiskā Federatīvā Republika beidza pastāvēt un 1992. gada aprīlī Serbija un Melnkalne pasludināja Dienvidslāvijas Federatīvās Republikas izveidošanu. Pēdējais konflikts — Kosovas krīze, tika atrisināts tikai gadsimtu mijā. Pēdējie kara noziedznieki (piemēram, Ratko Mladičs) tika izdoti Hāgas tribunālam 2011. gada vasarā.

Pārvaldes sistēma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dienvidslāvija bija federatīva republika, kuras sastāvā ietilpa 6 republikas — Bosnija un Hercegovina, Horvātija, Maķedonijas Republika, Melnkalne, Serbija (ar divām autonomajām provincēm - Kosova un Vojevodina), kā arī Slovēnija. Tās pirmā konstitūcija tika pasludināta 1946. gada 31. janvārī, bet 1974. gada 21. februārī tika pieņemta jauna konstitūcija.

Augstākās varas un likumdevējs orgāns bija Dienvidslāvijas skupščina, kas sastāvēja no 2 palātām: Savienības večes un Republiku un novadu večes.[1] Savienības večē bija 220 delegāti (30 no katras republikas un 20 no katra autonomā novada), kurus uz 4 gadiem ievēlēja kopienu skupščinas. Republiku un novadu večē bija 88 delegāti (12 no katras republikas un 8 no katra autonomā novada), kurus deleģēja republiku un novadu skupščinas. Palātām bija dalītā kompetence. Savienības veče noteica ārpolitikas un iekšpolitikas pamatus, pieņēma konstitūciju un izdeva galvenos likumus, kā arī apstiprināja valsts budžetu. Republiku un novadu veče pieņēma likumus par ekonomiskiem jautājumiem. Abas večes kopīgā sēdē izveidoja citus augstākos valsts orgānus. Koleģiāls valsts galva bija Dienvidslāvijas Prezidijs, ko ievēlēja uz 5 gadiem. Tajā bija 1 pārstāvis no katras republikas un autonomā novada; no tiem katru gadu pēc kārtas tika ievēlēts Prezidija premjers un premjera vietnieks. Augstākais valsts pārvaldes orgāns bija Savienības izpildveče — valdība, ko uz 4 gadiem ievēlēja Dienvidslāvijas skupščina.

Valdība sastāvēja no premjera, premjera vietniekiem, locekļiem, kuri tika ievēlēti pēc republikas vienlīdzīgas pārstāvības principa, kā arī no savienības sekretāriem u.c. valsts pārvaldes orgānu vadītājiem. Katrai republikai un autonomajam novadam bija sava konstitūcija, trīspalātu skupščina, prezidijs, izpildveče, konstitucionālā tiesa, republikas (novada) tiesa, prokurors, pašpārvaldes tiesību sabiedrības aizstāvis. Vietējie valsts varas orgāni bija kopienu skupščinas, kas sastāvēja no 3 palātām (večēm). Skupščinas ievēlēja kopienas izpildveči un tiesu, iecēla prokuroru un pašpārvaldes sabiedrības aizstāvi.

Dienvidslāvijas vēlēšanu sistēma bija visai sarežģīta un balstīta uz delegātu principa. Tiesības vēlēt un tikt ievēlētiem bija pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Iedzīvotāji vispārējās, tiešajās un aizklātajās vēlēšanās uz 4 gadiem ievēlēja delegācijas, kuras savukārt deleģēja pārstāvjus uz kopienu skupščinām. Citas skupščinas tika ievēlētas daudzpakāpju vēlēšanās. Delegātu kandidātus Savienības večei izvirzīja Dienvidslāvijas Darba tautas sociālistiskā savienība. Dienvidslāvijas vispārējo tiesu sistēmu vadīja Savienības tiesa, ko uz 4 gadiem ievēlēja Dienvidslāvijas skupščina. Konstitucionālā tiesa kontrolēja normatīvo aktu atbilstību Dienvidslāvijas konstitūcijai un savienības likumiem (14 locekļi, ko uz 8 gadiem ievēlēja Dienvidslāvijas skupščina). Savienības prokuroru uz 4 gadiem iecēla Dienvidslāvijas skupščina. Pārvaldes tiesību sabiedrības aizstāvi uz 4 gadiem ievēlēja arī Dienvidslāvijas skupščina.

Izveidošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1944. gada 20. oktobrī Tito vadītie komunistu partizāni atbrīvoja Belgradu. 1945. gada martā tika izveidota Tito-Šubašiča koalīcijas valdība, kurā apvienojās partizāni un karaļa trimdas valdības ministri ar premjerministru Tito.

Nedemokrātiskajās Konstitucionālās sapulces vēlēšanās 1945. gada 11. novembrī uzvarēja Tito komunisti. 29. novembrī sanākusī Konstitucionālā sapulce izbeidza monarhijas pastāvēšanu, un decembrī tiek pasludināta Federālā Dienvidslāvijas Tautas Republika, kurā par valdošo partiju kļūst Dienvidslāvijas Komunistiskā partija. Lai arī vēlēšanu nedemokrātiskais raksturs bija labi zināms, ASV atzina jauno Tito režīmu.

1946. gada 31. janvārī apstiprina federālās valsts konstitūciju, kas pamatvilcienos kopēja PSRS 1936. gada konstitūciju. Tā paredzēja lielu iekšējo autonomiju republikām, kā arī atsevišķas komunistiskās partijas izveidošanu katrā no republikām. Tika izveidots divpalātu parlaments, ar Federālo palātu, kur uz katriem 50 000 pilsoņu bija viens deputāts, un Tautību palātu, kurā katrai republikai bija 30 deputāti, bet autonomajai Vojvodinai 20 un Kosovai 15. Partizānu armijas vietā izveidoja 400 000 kareivju lielu armiju ar Tito, kā virspavēlnieku.

Lielākās dienvidu slāvu tautas — slovēņi, horvāti, serbi, melnkalnieši — saņēma savas republikas. Horvātijas teritoriju palielināja tai pievienojot Dalmāciju, no kuras tika padzīti 250 000 itāļu. Strīdīgajā Maķedonijā, uz kuru ilgstoši pretendēja arī Bulgārijas Karaliste, tika izveidota republika un turpmāk stiprināta maķedoniešu identitāte. Etniski un reliģiski jauktajā Bosnijā izveidoja Bosnijas-Hercegovinas republiku, kamēr albāņu dominētajā Kosovā izveidoja autonomu republiku Serbijas sastāvā, un albāņu nacionālisms turpmāk aktīvi apspiests. Serbijas ziemeļos izveido Vojvodinas autonomo provinci, jo tur dzīvo liels skaits ungāru. Lai līdzsvarotu konfliktus par tautību ietekmi, Džilass pat ierosina pārcelt valsts galvaspilsētu no serbu Belgradas uz multietnisko Sarajevu.

1946. gadā arestē un par fašistisko ustašu atbalstīšanu uz 16 gadiem notiesā katoļu baznīcas primātu, arhibīskapu Aloiziju Stepinaku (Aloysius Stepinac). Bēguļojošais serbu četņiku līderis Draža Mihailovičs tiek notverts 1946. gada 26. martā, tiesāts par nodevību un sodīts ar nāvi 17. jūlijā. Kopumā ap 100 000 politisko pretinieku tiek sodīti ar nāvi 1945.—1946. gadā.[3]

1946. gadā izveido komisija, kuras uzdevums ir izstrādāt valsts pirmo piecgades plānu. 70% uzņēmumu tiek nacionalizēti, un 1947. gadā tiek sasniegti 1938. gada ražošanas apjomi. Staļiniskais piecgades plāns paredzēja līdz 1951. gadam dubultot 1939. gadā sasniegto ienākumu līmeni.

Jaunais Dienvidslāvijas komunistiskais režīms radīja draudus Itālijai, kur komunisti bija iekļauti valdībā un Grieķijas Karalistei, kurā noritēja pilsoņu karš.

Attiecību saraušana ar PSRS, 1948[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1948. gada attiecību saraušana ar PSRS bija definējošs notikums Dienvidslāvijas pēckara vēsturē, bez kura tā būtu attīstījusies tāpat kā pārējās Austrumu bloka satelītvalstis. Pretstāve Staļinam lika līdz šim dogmatiski lojālajiem Dienvidslāvijas komunistiem no jauna definēt savu ideoloģiju un valsts vietu pasaulē. Tito bija neapstrīdamais valsts un partijas līderis līdz pat savai nāvei 1980. gadā. Blakus viņam stāvēja vadošais dienvidslāvu sociālisma ideologs un visu četru valsts konstitūciju līdzautors Edvards Kardels. Līdz 1954. gadam vadošus amatus ieņem Milovans Džilass, kas par ideju ieviest divpartiju sistēmu atstādināts no amatiem, arestēts, taču turpina publicēties. 1966. gada jūlijā Kardela vadītie liberāļi panāk ilggadīgā Tito līdzgaitnieka un drošības dienesta vadītāja Aleksandra Rankoviča atstādināšanu no amatiem.

Tito ambīcijas sniedzās tālāk par paklausīgas marionetes lomu, kādu tam bija paredzējis Staļins. Tito vēlējās Dienvidslāvijai pievienot itāļu apdzīvoto Triestes pilsētu un nelielo Albānijas Tautas Republiku, atbalstīja Grieķijas komunistus pilsoņu karā, un kopā ar radniecīgo dienvidu slāvu apdzīvoto Bulgāriju plānoja Balkānu federācijas izveidošanu. 1947. gada augustā abas valstis paraksta Bledas vienošanos par ciešāku sadarbību.

1948. gada februārī Staļins izsauc pie sevis abu valstu vadītājus un kritizē tos par nesankcionēto politiku. Maskava turpina saasināt attiecības ar Dienvidslāviju pārliecībā, ka komunistu partija saglabās lojalitāti Staļinam un gāzīs nepaklausīgo Tito. 1948. gada 19. martā no valsts tiek atsaukti padomju militārie padomnieki, kam seko civilie speciālisti. Dažas dienas vēlāk tiek lauzts tirdzniecības līgums. Tito noraidīja padomju kritiku un publiski pauda mīlestību un lojalitāti pret PSRS, taču uzsvēra, ka vienlīdz spēcīgi mīl savu dzimteni.[4] Maijā Rankovičs pavēlēja sākt pirmos padomju atbalstītāju arestus. 1948. gada 28. jūnijā Dienvidslāvijas Komunistiskā partija tiek izslēgta no Kominforma. Turpmākajos gados visā Austrumeiropā izvērsās plašas titoistu medības un politiskās tiesas prāvas. Paralēli, Dienvidslāvijā ap 200 000 cilvēki tiek arestēti, kā Staļina kursa piekritēji. 1949. gadā Goli Otok salā tiek izveidota koncentrācijas nometne, kurā iesloga 32 000 politiski neuzticamo komunistu, no kuriem 3200 mirst.[5]

Lai mazinātu komunistu kritiku, Tito pasludina, ka ir uzticīgs patiesajam ļeņinismam un pat paātrina lauksaimniecības kolektivizācijas programmu. Publiskajās runās Tito joprojām uzsver, ka šķelšanās ir tikai pagaidu pārpratums, taču pilnīgs politisko, diplomātisko un ekonomisko attiecību sabrukums ar Austrumu bloku nozīmē, ka valsts izdzīvošanas dēļ ir strauji jāaudzē tirdzniecības apjoms ar Rietumvalstīm un jārod vietējie risinājumi ekonomikas problēmām.

Bailēs no iespējamā padomju iebrukuma Dienvidslāvijas armija tiek palielināta līdz 600 000 kareivjiem 1951. gadā. Pēc Korejas kara sākuma Tito uzskatīja, ka Staļina organizēts uzbrukums ir reāls drauds un pastiprināja militāros sadarbību ar NATO valstīm Grieķiju un Turciju. Dienvidslāvija saņem plašu militāro palīdzību no NATO valstīm, taču pēc Staļina nāves un iebrukuma draudu mazināšanās pārliecinātais sociālists Tito atsakās no iestāšanās aliansē.

ASV palīdzība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1947. gadā beidzās Rietumvalstu finansētās UNRRA darbība Dienvidslāvijā. Pāris gados organizācija bija sniegusi dažāda veida humanitāro palīdzību 415,6 USD apmērā.

1948. gada šķelšanās starp PSRS un Dienvidslāviju nāca kā pārsteigums visiem. Tā noveda pie atjaunotiem Dienvidslāvijas un ASV sakariem un finansiālā atbalsta saņemšanas, jo ASV interesēs ir neatkarīgas Dienvidslāvijas pastāvēšana. Tā kā PSRS uzspiestā ekonomiskā izolācija noveda Dienvidslāviju līdz bada slieksnim, 1950. gadā valsts sāk saņemt pārtikas un finansiālo palīdzību no Rietumvalstīm, galvenokārt no ASV. Attiecību uzlabošanai ar ASV, Dienvidslāvija izbeidz palīdzības sniegšanu Grieķijas partizāniem. Turpmākajos gados valsts saņem palīdzību vairāku simtu miljonu dolāru vērtībā.[6] Laikā no 1950. līdz 1953. gadam valsts saņem palīdzību 620 miljonu USD vērtībā. Rietumvalstu palīdzība līdz 1955. gadam kopumā sasniedz 1,5 miljardus USD.

Pašpārvalde[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1950. gadā sākas ideoloģiska pāreja no dogmatiskā staļinisma uz Dienvidslāvijas sociālismam turpmāk raksturīgo uzņēmumu pašpārvaldi (samoupravljanje) un strādnieku padomēm, kas izbeidz PSRS stila neelastīgo valsts birokrātiskā aparāta kontroli pār ražošanu un nodeva to uzņēmumu darbinieku padomēm, ka ievēlēja uzņēmuma valdi. Paralēli tiek samazināts partijas centrālais aparāts, kā arī palielināta republiku kontrole pār ekonomiku. Tikai valsts dzelzceļu tīkls, pasts un upju/gaisa satiksme paliek federālo ministriju kontrolē.

Lauksaimniecības stāvokļa uzlabošanai pēc 1950.,1952. un 1954. gada sausumiem tiek izbeigta kolektivizācijas kampaņa. Vairs netiek veidots detalizēts piecgades plāns, to aizvieto vispārējs ekonomikas attīstības dokuments, kas norāda galvenos valsts attīstības projektus nākamajam gadam.

Triestes konflikts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Konflikts starp Itāliju un Dienvidslāviju par Tito partizānu daļēji ieņemtā Triestes apgabala piederību bija viens no pirmajiem pēckara Austrumu-Rietumu konfliktiem. Reģionā, kuru apdzīvoja itāļi, slovēņi un horvāti, pēc neveiksmīgiem strīdiem par teritorijas un Triestes pilsētas piederību, tika izveidota Triestes Brīvā teritorija. Teritoriālais strīds atrisinās ar 1954. gada kompromisu, kad Itālija patur Triestes pilsētu, bet Dienvidslāvija iegūst lielāko apgabala teritorijas daļu. Dienvidslāvijas pastāvēšanas pēdējās desmitgadēs regulāri iepirkšanās braucieni uz Triesti kļuva par normu valsts iedzīvotājiem.

Pēc 1953. gada[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1. maija parāde Ļubļanā, 1961

1953. gada 13. janvārī tiek pieņemta jauna konstitūcija, kas pārveido valsti balstoties uz strādājošo pašpārvaldes un decentralizētā sociālisma modeli, kas oficiāli ir ieviests jau 1950. gadā. Atsakoties no staļiniskā pārvaldes modeļa, valsts tiek decentralizēta, dodot vairāk varas vietējā līmeņa partijas komitejām. Tautību palāta tiek aizvietota ar Ražotāju palātu un tiek izveidota Federācijas padome. Komunistiskās partijas nosaukums tiem mainīts uz Dienvidslāvijas Komunistu Savienību (Savez komunista Jugoslavije). Republikām vairs nav tiesību atdalīties no valsts, kurā vara tagad pieder dienvidslāvu strādājošajai tautai.

Neatrisināts ir albāņu un musulmaņu jautājums. Starp 1953. un 1966. gadu vairāk nekā 231 000 musulmaņu un albāņu, varas spiediena rezultātā reģistrējas kā etniskie turki un saņem atļauju emigrēt uz Turciju.[7]

Šajos gados turpinās ekonomiskās reformas, kurām seko arī ierobežotas politiskās brīvības. 1955. gadā atļauj investīciju kredītbanku darbību, un valstī sākas inflācijas ēra. Tiek uzsākts otrais piecgades plāns (1957-61), kas tiek veidots ņemot vērā uzņēmumu pašpārvalžu ieteikumus. Ekonomika aug tik strauji, ka 1961. gadā sākas krīze, kas noved pie trešās piecgades plāna pārtraukšanas. Lai apturētu inflāciju un pieaugošās ekonomikas problēmas, 1962. gadā tiek iesaldētas algas un apturētas investīcijas attīstības projektos.

Pieaug Tito starptautiskais prestižs, kurš kļuva par vienu no pirmajiem nepievienošanās kustības līderiem. Hruščova uzsāktā attiecību normalizācija vainagojās ar viņa vizīti Dienvidslāvijā 1955. gada maijā un Tito vizīti Maskavā 1956. gada jūnijā, taču tikai dažus mēnešus vēlāk attiecības atkal ievērojami pasliktinās pēc Ungārijas revolūcijas asiņainās apspiešanas. Savukārt PSRS atkal kritizē Dienvidslāviju, kā problēmu avotu Austrumeiropas sociālistiskajā nometnē.

Pēc 1963. gada[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Problēmas ekonomikā saasināja politiskās diskusijas starp decentralizācijas un centralizācijas aizstāvjiem. No 1961. gada sākās darbs pie jaunas konstitūcijas, kas tika pieņemta 1963. gadā. Tā paplašināja pašpārvaldes sistēmu, taču radīja četras jaunas federālās institūcijas ekonomikas, izglītības, kultūras un veselības pārraudzībai. Valsts nosaukums tika mainīts uz Sociālistisko Federatīvo Dienvidslāvijas Republiku. Nacionālo republiku prezidentiem ieviesa divu termiņu ierobežojumu, kas saprotamu iemeslu dēļ neattiecās uz federālo prezidentu Tito. Atkal tika reorganizēts Federālais parlaments, un ieviestas četras profesiju kameras. Jaunā konstitūcija īsti neapmierināja nevienu, tāpēc 1967., 1968., un īpaši jau 1971. gadā tā tika ievērojami papildināta un labota.[8]

Partijas vadībā un republikās notika diskusijas par turpmāko attīstības kursu. Uzvarēja Kardela vadītais liberālais spārns, kas 1965. gadā panāca jaunu ekonomikas reformas kursu, un 1966. gada jūlijā no visiem amatiem atcēla ilggadējo Tito līdzgaitnieku, slepenpolicijas vadītāju, Dienvidslāvijas viceprezidentu un konservatīvā centralizācijas spārna līderi Rankoviču, kurš bija populārs Belgradā, bet ienīsts mazajās republikās.

1965. gada jūlijā parlaments pieņēma vairāk nekā 30 likumus, kas regulēja tirgus sociālisma modeli. Virknei produktu atcēla cenu kontroli, tika samazinātas vai atceltas importa un eksporta nodevas. Dienvidslāvijas dinārs tika devalvēts par 70%. Turpmāk katru gadu bija inflācija. Arī bezdarbs pieauga no 6,3% 1964. gadā līdz 14,5% 1982. gadā. Tika atcelti arī emigrācijas ierobežojumi un daudzi iedzīvotāji devās peļņā uz Rietumeiropu. 1967. gadā atļāva kopuzņēmumu veidošanu ar ārzemju uzņēmumiem.[9]

Decentralizācija un liberalizācija noveda pie republiku sūdzībām par to individuālo interešu neievērošanu. Ekonomiskā nevienlīdzība neizbēgami tika formulēta etniskajās kategorijās. Bagātās un attīstītās Slovēnija un Horvātija bija neapmierinātas, ka liela daļa tajās nopelnīto līdzekļu tiek ieguldīti nabadzīgajos valsts dienvidos, īpaši Kosovā. Horvāti vēlējās paši kontrolēt ienākumus no Dalmācijas strauji uzplaukstošās tūrisma nozares. Problēmas radīja arī sarūkošā dzimstība horvātu vidū un valsts iekšējā migrācija, kā dēļ horvāti sāka baidīties no serbu skaita pieauguma. Kamēr gandrīz 10% horvātu devās darbā uz Vācijas Federālo Republiku, serbi no trūcīgajiem valsts novadiem pārcēlās strādāt uz Horvātiju. Tikmēr Serbijā un Melnkalnē pieauga bailes un nepatika pret albāņu skaita pieaugumu.

Horvātu pavasaris[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rankoviča atcelšana 1966. gadā strauji samazināja politisko apspiešanu un noveda pie liberāļu aktivitātes pastiprināšanās, īpaši jau Horvātijā, kur aktīvisti, kuru pusē nostājās arī Horvātijas komunistiskās partijas vadība, sāka pieprasīt vairāk ekonomisko un politisko brīvību horvātu tautai un Horvātijas republikai.

1967. gada martā tika publiskots inteliģences aicinājums horvātu literārās rakstu valodas aizstāvībai, kurā bija izteikts aicinājums atdalīt un aizsargāt horvātu rakstīto valodu no vispārēji lietotās serbhorvātu valodas. Tā kā serbhorvātu valoda bija viens no dienvidslāvu vienotības un kopības kustības aizsākumiem 19. gadsimtā, nostāšanās pret to nozīmēja nostāšanos pret dienvidslāvu kopību. Lai arī vēstules autori tika nosodīti kā nacionālisti, no 1968. gada oficiālajos dokumentos sāka lietot arī nedaudz atšķirīgo horvātu rakstību. 1970. gadā Zagrebā notika horvātu inteliģences konference, kas aicināja skolās vairāk mācīt horvātu literatūru un kultūru un mazāk citu republiku literatūru. [10]

1971. gadā Tito šo kustību sāka kritizēt kā horvātu nacionālisma izpausmi un Horvātijas kompartijas vadītāji bija spiesti atkāpties no amatiem. Vairāki tūkstoši tika arestēti, daudzi nosūtīti uz koncentrācijas nometni Goli salā, citi pameta valsti un devās trimdā. Mazāka apjoma tīrīšanas 1972. gadā tika veiktas arī Slovēnijā, Maķedonijā un Serbijā, kur atbrīvoja liberālo kompartijas vadītāju. Vadošie liberāļi zaudēja amatus un tika aizvietoti ar Tito lojālistiem.

Turpmākajos gados jebkādas horvātu aktivitātes tika salīdzinātas ar Otrā pasaules kara ustašiem, kamēr serbu nacionālisms tika pieciests, jo tas bija konservatīvāks un atbalstīja komunistu varu.

1974. gada konstitūcija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Laikā starp 1967. un 1974. gadu politiskie un etniskie konflikti sasniedz tādu līmeni, ka pēc plašām debatēm bija nepieciešami atkārtoti 1963. gada konstitūcijas labojumi. Diskusija joprojām notiek par to, vai valstī nepieciešama centralizācija vai decentralizācija. 1974. gada 21. februārī tika pieņemta jauna konstitūcija, kurā centralizācijas un birokrātijas pretinieks Kardels mēģina apmierināt “horvātu pavasara” prasības, faktiski aizstājot federāciju ar jaunu konfederācijas kompromisa modeli, kā arī spert soli marksistu sapņa, valsts varas pilnīgas izzušanas virzienā. Tā arī paplašina pašpārvaldes konceptu, pastiprina iedzīvotāju pārstāvniecību dalīšanu pēc profesijas principa, lielā mērā ieviešot korporatīvisma idejas. Konstitūcija ir viena no garākajām un sarežģītākajām pasaulē, ar 406 paragrāfiem un vairāk nekā 300 teksta lappusēm.

Konstitūcija vēl vairāk varas dod republikām un vietējām institūcijām, saglabājot centrālo kontroli tikai pār aizsardzību, ideoloģiju un komerciju. Aizvien vairāk varas un politisko amatu tiek piešķirti arī armijas pārstāvjiem, kā valsti vienojošam spēkam. Tito tiek konstitucionāli pasludināts par Prezidentu uz mūžu, vienlaikus, konstitūcija novērš spēcīga pēcteča iespēju, ieviešot kolektīvās federālās prezidentūras modeli.

Serbijas autonomo republiku Vojvodinas un Kosovas pārstāvjiem kolektīvās pārvaldes orgānos tiek piešķirtas neatkarīgas balss tiesības, kas aizvaino serbu lepnumu. Viņi uzskata, ka tādējādi Serbija tiek netaisni sadalīta un vājināta.

Paralēli centrālās varas vājināšanai, konstitūcija nostiprina Komunistu Savienības vadošo lomu valstī. Kardels domā, ka partijai ir jāaizvieto pakāpeniski izzūdošā valsts. 1990. gadā sabrūkot valsti vienojošai ideoloģijai, sabrūk arī valsts. Jaunā konstitūcija cenšas nolīdzināt etniskos konfliktus koncentrējoties uz sociālistisko ideoloģiju un Dienvidslāviju, kā suverēnu sociālistisku nācijvalstu konfederāciju, kurā dienvidu slāvu etniskajai vienotībai un Dienvidslāvijas identitātei nav primārās nozīmes.[11]

Pēc 1974. gada[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jaunās Belgradas celtniecība, 1978
Dienvidslāvijā ražotais Yugo

Desmitgades sākumā piedzīvotais politisko arestu vilnis norima un intelektuālā un mākslinieciskā dzīve turpmāk saskārās ar minimāliem ierobežojumiem. Vienlaikus pastiprinājās ideoloģiskais spiediens, atsākās oficiāla marksisma studēšana, kas 1977. gadā tiek ieviests kā obligātais mācību priekšmets vidusskolās. Tuvojoties Tito nāvei, pastiprinās arī viņa personības kults.[12]

1960. gadu tirgus reformas nebija nesušās gaidītos rezultātus, tāpēc 70. gados pastiprinājās valsts kontrole pār ekonomiku. Dienvidslāvija aizvien vairāk importēja energoresursus, par kuriem maksāja nevis palielinot savu eksportu, bet masīvi palielinot savu ārējo parādu, kas 1979. gadā sasniedz 12 miljardus USD.

Kardela idealizētais konfederācijas modelis republikām nozīmēja ne tikai brīvību, bet arī aizvien pieaugošu sacensību starp tām par kopējo resursu sadali un izmantošanu. Sākotnēji ekonomiski, vēlāk šie republiku konflikti kļuva aizvien politiskāki. Konfederācijas modelis arī vājināja centrālo varu un dienvidslāvisko identitāti, toties stiprināja katras republikas identitāti.

Attiecības ar PSRS šajos gados ir normālas, taču tajās svarīgu lomu ieņem trīs galvenās ideoloģiskās pretrunas: Tito noraida Maskavas īpašo un vadošo lomu sociālisma pasaulē, Tito atsakās pārvērst nepievienojošos valstu bloku par sociālisma sabiedroto cīņā pret rietumiem, kā arī kritizē PSRS iejaukšanos citu valstu iekšējās lietās Austrumeiropā un citur pasaulē.[13]

Pēc Tito[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pieaugošās inflācijas rezultāts, 50 000 dināru banknote, 1988

1980. gada 4. maijā mirst Tito, un drīz kļūst skaidrs, ka viņa izveidotais varas modelis varēja pastāvēt tikai viņa dzīves laikā. Tito neatstāj vienu varas pēcteci, un kolektīvā federālā prezidentūra un partijas vadība, kur rotācijas kārtībā par vadītāju uz vienu gadu tiek ievēlēti republiku pārstāvji, ir pārāk vāja, lai novērstu pieaugošās republiku nesaskaņas, ārējā parāda pieaugumu un inflācijas krīzi.

1981. gadā tiek apspiesti albāņu protesti, kuros tie pieprasa atsevišķas Kosovas republikas izveidošanu. 1981. gadā serbi veido 36% no visiem Dienvidslāvijas iedzīvotājiem. 4,9 miljoni serbu dzīvo Serbijā, 1,3 miljoni Kosovā un 2 miljoni pārējās Dienvidslāvijas republikās. 1986. gada februārī par Serbijas kompartijas vadītāju kļūst Slobodans Miloševičs. 1986. gadā tiek publiskots Serbijas Zinātņu un Mākslu Akadēmijas pētījums, kura autori uzskata, ka Tito varas gados Horvātija un Slovēnija ir ekonomiski apspiedušas Serbiju, un Kosovā albāņi veikuši etnisko genocīdu pret serbiem. Tikmēr horvāti ir aizvien vairāk pārliecināti, ka serbu dominētā centrālā vara politiski, militāri un ekonomiski apspiež viņu republiku.

1989. gada martā jaunā Serbijas republikas konstitūcija likvidē Vojvodinas un Kosovas autonomās republikas, un Serbija piesavinās viņu divas balsis kolektīvajā prezidentūrā. Miloševičs faktiski kontrolē arī Melnkalni, tādējādi ar četrām balsīm kontrolējot pusi no federālās prezidentūras. Turpmākajos gados Miloševičs dara visu, lai daudznacionālās Dienvidslāvijas vietā izveidotu Lielserbijas valsti.

Sekojot komunisma sabrukumam Austrumu bloka valstīs un pieaugošajām bailēm par Miloševiča plāniem, Slovēnijas parlaments 1989. gada 27. septembrī pieņem virkni konstitūcijas labojumu, ar kuriem tiek izbeigta komunistiskās partijas vadošā loma, un tiek nostiprinātas republikas tiesības atdalīties no Dienvidslāvijas.

1990. gada 20.-21. janvārī notiek Dienvidslāvijas Komunistu Savienības 14. kongress, kuru vispirms pamet Slovēnijas deputāti, kuriem drīz seko Horvātijas deputāti, izbeidzot federālās partijas pastāvēšanu. 1990. gadā visās republikās notiek brīvas daudzpartiju vēlēšanas. Slovēnija un Horvātija sāk ceļu uz neatkarību, kas abās republikās tiek pasludināta 1991. gada 25. jūnijā. Serbu kontrolētā federālā armija dod prettriecienu un sākas Dienvidslāvijas kari.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]