Pāriet uz saturu

Gruzijas—Dienvidosetijas konflikts

Vikipēdijas lapa
Dienvidosetija Gruzijas kartē

Gruzijas—Dienvidosetijas konflikts ir etnopolitisks konflikts starp Gruzijas centrālo vadību un pašpasludināto Dienvidosetijas Republiku (no 20. gadsimta 80. gadu beigām līdz mūsdienām).

Osetijas un Gruzijas attiecību saasināšanos izraisīja nacionālo kustību straujā aktivizēšanās pēdējos Padomju Savienības pastāvēšanas gados un mazo tautu centieni paaugstināt savu statusu un izveidot neatkarīgu valsti. Konfliktu veicināja valsts varas vājināšanās un tai sekojošais PSRS sabrukums.

Kopš 1989. gada spriedze reģionā, kur aptuveni trešdaļu iedzīvotāju veido gruzīni, trīs reizes (1991-1992., 2004., 2008. gadā) ir izvērsusies plaša mēroga asiņainās sadursmēs, kurās bijuši daudzi upuri un postījumi. Daudzi civiliedzīvotāji konflikta rezultātā bija spiesti pamest savas mājas.

Kopš 1992. gada Dienvidosetija pastāvēja kā de facto neatkarīga, bet neatzīta valsts, tomēr salīdzinoši neliela tās teritorijas daļa atradās Gruzijas valdības kontrolē. Drošību reģionā uzturēja Miera uzturēšanas spēki, kas tika izveidoti saskaņā ar 1992. gada Dagomisa nolīgumiem starp Krieviju un Gruziju.

2008. gada augustā pēc kara, kurā bija iesaistītas Gruzija, Krievija, Dienvidosetija un Abhāzija, Krievijas vadība paziņoja par Dienvidosetijas Republikas neatkarības atzīšanu. Krievijas piemēram sekoja Nikaragva, Venecuēla un Nauru, bet vēlāk arī Tuvalu un Sīrija.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]