Gurkas

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par militāru vienību. Par tautu skatīt rakstu Gurki.
Gurku dunči (kukri).

Gurkas, arī gurkhas (angļu: Gurkha), pašnosaukums gorkali (nepāliešu: गोरखाली), ir nepāliešu karavīri, kas sākotnēji dienēja Britu Austrumindijas kompānijas karaspēkā, bet tagad gurku algotņu vienības ir izveidotas Indijas, Apvienotās Karalistes un Brunejas armijās, kā arī Singapūras policijā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Three men in 1800s-style military uniforms stand holding rifles.
Gurka Karavīri 1896. gadā

Cēlušies no Radžastānas izceļotājiem, kas 15. gadsimtā pārvietojušies uz Himalajiem, saukdami sevi par "govju ganiem".[1] Nosaukums cēlies no vārda Go-Rakša (nepāliešu: गोरक्षा — "govju sargs"). 1768. gadā Gorkhas karaļvalsts valdnieks Pritvi Narajans Šāhs izveidoja spēcīgu karaspēku un iekaroja kaimiņvalstis. 1814.—1816. gadā notika Gurku karš pret Britu Austrumindijas kompānijas karaspēku, kurā Nepālai izdevās nosargāt savu neatkarību, taču pēc miera līguma noslēgšanas Gorkhas karalis deva savus karavīrus dienestam britu armijā.

Pēc Sipaju sacelšanās apspiešanas gurkas kļuva par Britu Indijas armijas regulārām vienībām, kas Krievu—turku kara (1877—1878) laikā dienēja Maltas un Kipras salās un piedalījās Bokseru sacelšanās apspiešanā Ķīnā (1899—1900).

Pirmā pasaules kara laikā gurku skaits britu armijā sasniedza 114 000 vīru. Gurkas karoja pret Vācijas un Osmaņu impērijas armiju Francijas, Mezopotāmijas, Persijas frontēs, pie Suecas kanāla, Palestīnā, Galipoles un Saloniku operācijās. Otrā pasaules kara laikā Lielbritānijas bruņotajos spēkos izveidoja 45 gurku bataljonus ar 250 000 karavīru. Gurkas piedalījās garnizonu dienestā Indijā, karoja Sīrijā, Ziemeļāfrikā, Itālijā un Grieķijā, cīnījās pret Japānas karaspēku Singapūrā un Birmā.[2]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]