Habla kosmiskais teleskops

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
HST, uzņemts no Space Shuttle Discovery otrās apkopes misijas STS-82 laikā

Habla kosmiskais teleskops (Hubble Space Telescope) jeb HST ir orbitālā observatorija, kas nosaukta Edvīna Habla vārdā. Teleskops darbojas redzamās gaismas, ultravioletajā un infrasarkanajā spektrā. Tas ir NASA un ESA kopīgs projekts. Habla teleskops ir viens no četriem NASA lielo observatoriju kosmiskajiem aparātiem.

Habla teleskopa atrašanās ārpus Zemes atmosfēras dod lielas priekšrocības pret zemes teleskopiem, jo uzņemtie attēli nav izplūduši atmosfēras dēļ, tur nav atmosfēras izkliedētās fona gaismas. Habla teleskops var veikt novērojumus ultravioletajā gaismā, kuru absorbē ozona slānis. Kopš Habla kosmiskā teleskopa palaišanas 1990. gadā, tas ir kļuvis par visnozīmīgāko instrumentu astronomijas vēsturē.

Tiek plānots, ka Džeimsa Veba kosmiskais teleskops (JWST), kas tiks palaists 2018. gada oktobrī, kalpos par galveno Habla kosmiskā teleskopa zinātniskās pētniecības pēcteci.

Uzbūve[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Habla kosmiskais teleskops sastāv no trīs daļām:

  1. Optical Telescope Assembly (OTA) — optiskās sistēmas, kurā ietilpst primārais un sekundārais spogulis,
  2. zinātniskās aparatūras,
  3. sistēmu tehniskais nodalījums, kurā atrodas precīza orientācijas un stabilizācijas sistēma, kā arī dzinējiekārta.

No mikrometeorītiem un Saules stariem optisko sistēmu aizsargā īpaši ekrāni. Gaisma no novērojamā objekta nokļūst teleskopā pa ieejas atveri un atstarojas no primārā spoguļa, kas atrodas optiskās sistēmas aizmugurējā daļā. No spoguļa stari fokusējas mazākā sekundārajā spogulī, kas atrodas priekšgalā. Tālāk stari iziet cauri atverei primarajā spogulī un nokļūst zinātniskās aparatūras nodalījumā.

Elektroenerģiju nodrošina divi saules bateriju paneļi.

Palaišana un apkopes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Habla teleskops tika palaists 1990. gada 24. aprīlī ar Space Shuttle Discovery misijā STS-31. Teleskopa apkopei tika rīkotas četras kosmoplānu misijas, lai nomainītu nolietojušos mezglus un uzlabotu instrumentus. Tā uzturēšanā ir jau iztērēti 2 miljardi dolāru[1].

1999.gada apkope[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1999.gadā tika nomainīti visi seši Habla teleskopa žiroskopi un arī sprieguma regulatori baterijās. Tam tika pievienots arī ātrāks vadības dators, jūtīga sekošanas iekārta, datu ierakstīšanas iekārta un radio raidītājs. Šo apkopi pabeidza 24.decembrī[2]. 2000.gada 10.janvārī Habla teleskops atsāka savu darbību, pēc vairākkārtējām jauno iekārtu pārbaudēm.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Astronomija tīklā - orbitālās observatorijas». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2007. gada 11. decembrī. Skatīts: 2007. gada 11. decembrī.
  2. «Astronomija tīklā - Habla kosmiskais teleskops atkal ierindā». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2004. gada 8. septembrī. Skatīts: 2007. gada 11. decembrī.