Juliuss Evola

Vikipēdijas lapa
Juliuss Evola
Julius Evola
Juliuss Evola 20. gadsimta divdesmitajos gados
Juliuss Evola 20. gadsimta divdesmitajos gados
Personīgā informācija
Dzimis 1898. gada 19. maijā
Roma, Itālijas karaliste
(Karogs: Itālija Itālija)
Miris 1974. gada 11. jūnijā (76 gadi)
Roma, Karogs: Itālija Itālija
Vispārīgā informācija
Skola, tradīcija tradicionālisms
Nozīmīgas idejas ezotēriskais fašisms, spirituālais rasisms
Galvenās intereses vēsture, reliģija, ezotērisms
Alma mater La Sapenca
Ietekmējies no Buda, Laodzi, Atanasijs Lielais, Nīče, Platons, Špenglers, Genons, de Mestrs, Jingers, Vailds, Benns, Viko, Carā, Veiningers, Štirners, Dostojevskis, Meistars Ekharts, Novāliss, Merežkovskis, Gurdžijevs
Ietekmējis Hese, Ļimonovs, Dugins, Eliade, Saviāno, Jursenāra, Vikerness, Benons
Nozīmīgi darbi Rivolta contro il mondo moderno (1934)
Valoda itāļu valoda

Džulio Cezāre Andrea Evola (itāļu: Giulio Cesare Andrea Evola, pazīstams kā Juliuss Evola (Julius Evola); dzimis 1898. gada 19. maijā, miris 1974. gada 11. jūnijā) bija konservatīvs itāļu filozofs, gleznotājs un ezotēriķis. Viens no 20. gadsimta konsekventi antidemokrātiski, antiliberāli, pret modernitāti noskaņotākajiem domātajiem. Ietekmējis fašisma un mūsdienu neofašisma attīstību. Darbus caurstrāvo misticisms, ezotērika, okultisms un mizogīnija.

Mācījās Romas Universitātes Inženierijas fakultātē, tomēr apzināti atsacījās no diploma saņemšanas. Pēc dienesta artilērijā Pirmajā pasaules karā sāka pētīt austrumu reliģiju, mistiku un publicēties attiecīgos izdevumos. Kad Eiropas valstīs attīstītās dažāda paveida fašisma kustības, kļuva par to vadoņu — Musolīni, Himlera un Kodreanu — atzinēju, tomēr kritizēdams vairākus fašistisko kustību aspektus. 1945. gadā cieta aviācijas uzlidojumā un līdz mūža beigām bija daļēji paralizēts. 1951. gadā tika tiesāts par fašisma slavināšanu, tomēr attaisnots. Pēc Otrā pasaules kara izvirzījās par vienu no galēji labējo politisko spēku ietekmīgākajiem ideju avotiem. Mūsdienās Evolas ietekme jūtama alternatīvi labējo, eirāzistu, nacionālboļševiku kustībās.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]