Kasablanka

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par pilsētu Marokā. Par citām jēdziena Kasablanka nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
الدار البيضاء
ad-Dār al-Bayḍāʼ
Casablanca
MarokaKasablanka.png
Iedzīvotāji (2006) 3 177 281[1]
Dibināta 7. gadsimtā
Reģions Lielkasablanka
Mājaslapa http://www.casablanca.ma/

Kasablanka (spāņu: Casablanca — 'Baltais nams'), arī Dār el Beida (arābu: الدار البيضاء ad-Dār al-Bayḍāʼ) — pilsēta Marokas centrālajā daļā pie Atlantijas okeāna. Lielākā valsts pilsēta un osta, tiek uzskatīta arī par valsts galveno ekonomikas centru, tomēr Marokas galvaspilsēta ir Rabāta.

Tāpat kā vairākas citas Marokas pilsētas, Kasablanka sastāv no vecās daļas un jaunās daļas, kura celta franču protektorāta laikā. Pilsētā atrodas franču arhitekta Mišela Pinso (Michel Pinseau) projektētā un 1993. gadā atklātā Hasana II mošeja ar visaugstāko minaretu pasaulē (tas ir 210 metrus augsts).

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ap 7. gadsimtu mūsdienu Kasablankas apkārtnē apmetās berberi. Tolaik pilsētas nosaukums bija Anfa un tā kļuva par nelielu neatkarīgu valsti līdz 1068. gadā to iekaroja Almoravīdi. Merinīdu varas laikā (13.—15. gadsimtā) Anfa kļuva par ostas pilsētu. 15. gadsimta sākumā Anfa atkal ieguva neatkarību un kļuva par pirātu bāzi, tāpēc 1468. gadā portugāļi pilsētu nopostīja. 1515. gadā senās Anfas vietā portugāļi uzcēla cietoksni, tomēr 1755. gadā to zemestrīces dēļ pameta.

18. gadsimta beigās Marokas sultāns Muhameds III pilsētu atjaunoja un nosauca to par "Balto namu" (Dar el Beida arābu variantā un Casablanca spāņu variantā).

19. gadsimtā osta piedzīvoja uzplaukumu, jo bija viens no vilnas eksporta centriem uz Angliju.

1907. gada jūnijā franči veica tramvaja sliežu celtniecības darbus, aizskarot kapsētu. Pilsētā izcēlās nemieri, kuri tika apspiesti ar franču karaspēka palīdzību un pilsēta nonāca franču kontrolē. 1912. gada 30. marta Fēsas līgums padarīja Maroku par Francijas protektorātu.

Franču varas gados Kasablanka bija viens no pretfranču cīņas centriem. 1943. gada janvārī pilsētā notika Kasablankas konference, kurā tikās Franklins Delano Rūzvelts, Vinstons Čērčils un Šarls de Golls.

20. gadsimta 50. gadu sākumā Kasablankas meiteņu koledžā Mers-Sultan mācījās Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Marokas neatkarība tika atjaunota 1956. gada 2. martā. 2000. gada martā pilsētā notika sieviešu demonstrācija, kurā Marokas sievietes pieprasīja poligāmijas aizliegšanu un šķiršanās likumu ieviešanu. 2003. gada 16. maijā Kasablankā notika vairāki terorakti, kuros gāja bojā 33 cilvēki.

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kasablankā dzimuši:

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Arhivēta kopija». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2013. gada 30. jūnijā. Skatīts: 2013. gada 30. jūnijā.