Konfūcijs

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Konfūcijs
孔子, Kǒng zǐ
Konfūcijs
Personīgā informācija
Dzimis 551. gadā p.m.ē.
Cjuifu, Lu vasaļvalstī, Džou impērijā
Miris 479. gadā p.m.ē.
Cjuifu, Lu vasaļvalstī, Džou impērijā
Vispārīgā informācija
Skola, tradīcija konfūcisma dibinātājs
Galvenās intereses ētika, sociālā filozofija, morālā filozofija

Konfūcijs jeb Kundzi (ķīniešu: 孔子, piņjiņs: Kǒng zǐ — "Viedais kungs";[1] dzimis 551. gadā p.m.ē., miris 479. gadā p.m.ē.) bija ievērojams domātājs, filozofs un skolotājs Ķīnā, Džou dinastijas valdīšanas laikā. Tradicionāli viņa dzimšanas diena tiek svinēta 28. septembrī. Konfūcija filozofija uzsvēra personisko un valdības morāli, un labi saskan ar ķīniešu tradīcijām, kura izpaudās kā pareizāk dzīvot. Viņš mācīja cilvēkiem būt iecietīgiem, laipniem un nesavtīgiem. Viņa mācība, kas zināma kā konfūcisms, vislielāko ietekmi ir atstājusi uz Ķīnu, bet tā ir plaši izplatīta arī citās Austrumāzijas valstīs.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Konfūcijs ir dzimis 551. gadā p.m.ē. Lu valstī, mūsdienu Šaņdunas provincē. Divus gadus pēc Konfūcija piedzimšanas nomira viņa tēvs. No 539. līdz 533. gada p.m.ē. Konfūciju apmācīja viņa vectēvs. 19 gadu vecumā viņš apprecējās. Turpmākos gadus (532 p.m.ē.–502 p.m.ē.) viņš strādāja dažādus zemāko kārtu darbus.

Konfūcija māte nomira 529. gadā p.m.ē. Vienpadsmit gadus vēlāk, 518. gadā p.m.ē., viņš bija spiests bēgt un devās trimdā uz Cji valsti. Ap 500. gadu p.m.ē. Konfūcijs atgriezās Lu valstī, kur ieņēma augstus amatus valdībā. 497. gadā Konfūcijs vēlreiz steigā devās ilgstošos klejojumos. Iespējams, viņš bija iesaistīts sazvērestībā. Četrpadsmit gadu laikā viņš apmeklēja vairākas kaimiņvalstis. Šajā laikā iegrima pārdomās un dažādu atziņu izteikšanā. 484. gadā p.m.ē. vēlreiz atgriezās Lu valstī. Divus gadus vēlāk piedzīvoja sava dēla nāvi. Šajā laikā starp kaimiņvalstīm sākās vairāku karu periods. 479. gadā p.m.ē. Konfūcijs nomira.

Atsauces un piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Īss ieskats A. Maslova grāmatā KONFŪCIJS» (latviski). Māras loks. Skatīts: 2010. gada 4. septembrī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]