Latvijas Sarkanais Krusts

Vikipēdijas lapa
Latvijas Sarkanā Krusta valde un žēlsirdīgās māsas Asaru Sarkanā Krusta sanatorijā (Vaivari, pirms 1925).

Latvijas Sarkanais Krusts, (saīsināti LSK), ir daļa no Starptautiskās Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness kustības, kas dibināts 1918. gada 20. novembrī.

LSK galvenā mītne atrodas Šarlotes ielā 1d, tajā ir gandrīz 20 000 biedru, 27 LSK komitejas, kas koordinē nodaļu darbu. LSK Jaunatnes organizācijai ir 23 nodaļas reģionos.[1]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tūlīt pēc Latvijas valsts pasludināšanas vairāki Latvijā pazīstami mediķi un sabiedriskie darbinieki 1918. gada novembrī parakstīja protokolu par Latvijas Sarkanā Krusta biedrības dibināšanu. Par LSK priekšsēdi kļuva Latviešu strēlnieku Jelgavas apvienotās lazaretes vecākais ārsts Jānis Jankovskis (1876—1925). 1920. gada rudenī pēc viņa iniciatīvas pēc Florensas Naitingeilas skolu parauga nodibināja Žēlsirdīgo māsu skolu, un par tās pirmo direktoru kļuva Latvijas Sarkanā Krusta slimnīcas direktors Aleksandrs Neibergs. Skolā strādāja žēlsirdīgās māsas, kas bija studējušas Londonā, Vīnē un Dānijā. Māsas Marta Celmiņa, Elza Grīvāne, Elza Nulle-Siecenieks un Justīne Kušķe saņēma pasaulē augstāko māsu apbalvojumu — Florensas Naitingeilas ordeni.

1923. gada 10. janvārī Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja uzņēma Latvijas Sarkanā Krusta biedrību Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness biedrību līgā.

Pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā LSK formāli nelikvidēja, bet gan iekļāva PSRS Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness biedrību savienībā.

1991. gada 26. aprīlī LSK XI kongress atjaunoja biedrības darbību, atzīstot to par 1918. gadā dibinātās LSK biedrības saistību un tiesību pārmantotāju.[1] 1991. gada 20. novembrī Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja atzina atjaunoto LSK, un 25. novembrī Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness biedrību federācijas ģenerālā asambleja atjaunoja LSK pilntiesīgu dalību Starptautiskā Sarkanā Krusta un Sarkanā Pusmēness biedrību federācijā.

SKS priekšnieki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 Arī Latvijas Sarkanam Krustam — 95 brivalatvija.lv 8.12.2013

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]