Melnā žagata

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Melnā žagata
Platysmurus leucopterus
(Temminck, 1824)
Melnā žagata
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
Apakškārta Dziedātājputni (Passeri)
Dzimta Vārnu dzimta (Corvidae)
Ģints Melnās žagatas (Platysmurus)
Suga Melnā žagata (Platysmurus leucopterus)
Melnā žagata Vikikrātuvē

Melnā žagata (Platysmurus leucopterus) ir vienīgā suga melno žagatu ģintī (Platysmurus),[1] kas pieder zvirbuļveidīgo kārtas (Passeriformes) vārnu dzimtai (Corvidae). Lai arī to sauc par žagatu, tā ir viena no koku žagatām, un tās tuvākās radinieces ir pārējās koku žagatu ģintis.[2]

Melnā žagata ir sastopama Brunejas, Malaizijas, Birmas, Sumatras, Borneo un Taizemes[3] tropu un subtropu mežos vai mangrovu audzēs. Melno žagatu populācija kopumā samazinās.

Melnā žagata ir maz pētīta, iespējams tā ir visprimitīvākais putns visā vārnu dzimtā.[3] Tai ir 2 pasugas: Baltspārnu melnā žagata Platysmurus leucopterus leucopterus un Borneo melnā žagata[4] jeb cekulainā žagata[3] Platysmurus leucopterus aterrimus. Pasuga P.l.aterrimus ir sastopama tikai Borneo salā.[3] Vietējo valodā melnā žagata tiek saukta par burungkambing, kas latviski nozīmē kazas putns.[5] Reizēm melno žagatu sauc par baltspārnu žagatu,[4] bet tad to var sajaukt ar baltspārnu žagatu (Urocissa whiteheadi), kas pieder zilo žagatu ģintij, kā arī to reizēm sauc par baltspārnu sīli vai melno sīli.

Izskats un īpašības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kā jau putna nosaukums liecina, melnās žagatas ķermenis ir melns, bet baltspārnu melnajai žagatai uz spārniem ir baltu spalvu svītra, toties Borneo melnajai žagatai baltās svītras nav. Abām pasugām kājas un knābis ir melni, astes garas. Tām ir sarkanas acis,[5] uz pieres neliels cekuliņš - īsas, spurainas spalviņas, kas Borneo melnajai žagatai ir izteiksmīgāks un garāks.[6] Baltspārnu melnās žagatas foto var apskatīt šeit. Borneo melnās žagatas foto var apskatīt šeit. Kā visas koku žagatas melnā žagata ļoti reti nolaižas zemē un pamatā uzturas augstu koku zaros.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]