Novuss

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Novuss 1. Baltijas bērnu olimpiādē, 30.09.2006

Novuss ir biljardam līdzīga spēle, ko spēlē uz speciāliem novusa galdiem, ar kiju izdarot sitienus pa apaļiem, plakaniem kauliņiem, kas izgatavoti no koka. Galds ir no koka, kvadrāta formā 1 x 1 m, ar apaļiem caurumiem stūros.

Novuss ir latviešu nacionālais sporta veids uz novusa galdiem.[1] Novusa galds, tā uzdotie mēri, tā nosaukums, spēlēšanas noteikumi, radīti Latvijas teritorijā, kur uz novusa galdiem tiek spēlēts jau kopš 1927. gada; spēles noteikumi izstrādāti 1930. gadu sākumā. 1932. gada 15. — 17. aprīlī norisinājušās pirmās Latvijas novusa meistarsacīkstes.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1920. gadu beigās Latvijā parādījās novusam līdzīgi galdi. Kāds, toreizējās akciju sabiedrības “Faulbaums” kuģu namdaris, pēc Anglijā izgatavotā rasējuma, izgatavojis Latvijā vienu no pirmajiem galdiem. Tas ir bijis ap 1927. gadu un kā pirmās ir bijušas ostas pilsētas Ventspils, Liepāja un Rīga, kur sākusi attīstīties spēle uz novusa galdiem Latvijā. Galvenokārt ostas pilsētās: Ventspilī, Liepājā un Rīgā.

Ir zināms, ka galdi kas ir līdzīgi novusa galdiem esot bijuši ļoti daudzās valstīs, piemēram Somijā, Norvēģijā, Zviedrijā, Polijā, un tā tālāk. Tādēļ pastāv iespēja, ka līdzīgi galdi parādījās Latvijā dažādās vietās vienlaicīgi, uz ko norāda ziņas, kuras sniedz latviešu izcelsmes sporta novusa entuziasti A.Kandrovičs un P.Tjutenikovs. Ziemeļu Amērikas latviešu novusa savienības vadītājs Aleksandrs Kandrovičs grāmatā "Novuss", kas izdota 1960. g. min, ka spēles koncepciju iespējams atvedis Levenšteins no Igaunijas.

Pēc ziņām, kas atrodamas Latvijas Nacionālās Bibliotēkas arhīvos, tā laika Latvijas sporta laikrakstā "Sporta Pasaule", pieminēts, ka galda ievedējs Latvijā ir rīdzinieks Malkins, kurš pēc tam pārcēlies dzīvot pa daļai Igaunijā, pa daļai Lietuvā.

1932. g. novembrī, Rīgā, tika izdota maza brošūriņa ar spēlēšanas noteikumiem uz novusa galda, kurus sastādījis rīdzinieks, P. Tjutenikovs. Tajā tiek minēts, ka miniatūr-biljarda spēle uz novusa galdiem jau vairāk kā piecus gadus tiek spēlēta Latvijā ar lielu piekrišanu.

Oficiālās novusa sacīkstes Latvijā notiek jau kopš 1930 gada, tās organizatori Latvijas Valsts Karoga Apvienība Rīgā un Jelgavā. A.Ramiņš, kurš izcīnija uzvaru pirmajās Latvijas meistarsacīkstēs 1932. g. aprīlī ir personīgi piedalījies 1931. gada meistarsacīkstēs Jelgavā.

Paralēli spēles attīstībai uz novusa galdiem Latvijā, Igaunijā, ne tik strauji kā Latvijā, attīstījās līdzīga spēle uz savādāka galda, ko sauc par "Koroona" galdu. Latvijā novuss attīstījās straujāk, nekā Igaunijā un Lietuvā, un citur. P.Tjutenikovs savā brošurā atzīmē, ka Novusa galda konfigurācija un mēri ir daudzu praktisku mēginājumu rezultāts.

Kārļa Ulmaņa laikā, Latvijā tika darināti pasaulē slaveni radioaparāti, fotoaparāti, auto, un pat lidmašīnas. Strādnieku vidū spēle uz novusa galdiem bija sevišķi iecienīta. Ciešie sakari starp Baltijas valstu sportistiem, tad arī to veicināja.

1932. gadā Rīgā notika pirmās Latvijas meistarsacīkstes novusā. Pirmais čempions bija Alberts Ramiņš. Līdz 1940. g. un Otrajam pasaules karam Latvijā norisinājās ļoti daudz individuālās un komandu meistarsacīkstes novusā.

Pēc kara Latvijā novuss pamazām no jauna un strauji uzplauka. 1963. gada 6. decembrī tika nodibināta Latvijas Novusa federācija, par vadītāju ievēlot Jāni Piebalgu. Sākot ar 1964. gadu, tika organizēti Latvijas individuālie čempionāti un ar 1966. gadu, komandu čempionāti. Ap 1980. gadu vidu Latvijā, pēc toreizējās Republikas FKSK uzskaites datiem, ar novusu nodarbojās vairāk kā 55 000 novusistu. Notika daudzi novusa turnīri, kausu izcīņas un pilsētu sacensības.

Ārpus Latvijas 1973. gadā Čikāgā (ASV) tika dibināta jaunu novusa organizācija "Ziemeļu Amērikas latviešu novusa savienība" (vadītājs Aleksandrs Kandrovičs). Katru gadu Toronto (Kanādā) notika ASV - Kanādas vienību sacensības.

Mūsdienās novusu spēlē arī ASV, Kanādā, Austrālijā, Krievijā, Anglijā, Gruzijā, Vācijā, Izraēlā, Somijā.

Vācijā labdarības organizācijas „Kindergesundheit-grenzenlos-Fonds” dibinātāji nolēma ne tikai iekļaut novusu 1. Baltijas bērnu olimpiādes programmā, bet arī organizēt Vācijā pirmo starptautisko novusa turnīru.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]