Oderas—Neises līnija

Vikipēdijas lapa
Vācijas teritoriālie zaudējumi pēc Otrā pasaules kara
Prāmis pār Odras upi mūsdienās

Oderas—Neises līnija (poļu: Granica na Odrze i Nysie Łużyckiej, vācu: Oder-Neiße-Grenze) ir pašreizējā robeža starp Poliju un Vāciju. Tika izveidota pēc Otrā pasaules kara.

Robeža tika noteikta Jaltas un Potsdamas konferencēs, politiski vienojoties PSRS, Lielbritānijai un ASV. Robeža tika novilkta pa Odras un Lužicas Nisas upēm. Vācija zaudēja 23,8% teritorijas. Divās daļās tika sadalītas vairākas pilsētas (Gerlica, Gūbene, Frankfurte pie Oderas, Kistrine). Lielākā daļa teritorijas tika pievienota Polijai, izņemot Austrumprūsijas ziemeļus, kuri iekļāvās PSRS (mūsdienu Kaļiņingradas apgabals). Miljoniem vācu iedzīvotāju no šīm teritorijām tika evakuēti kara laikā, bēga vai tika padzīti ar varu pēc kara beigām. Jauniegūtajos Polijas rietumu apgabalos savukārt tika izmitināti vai apmetās poļi no pirmskara Polijas apgabaliem, kurus pievienoja PSRS Molotova-Rībentropa pakta rezultātā (daļas no mūsdienu Lietuvas, Baltkrievijas un Ukrainas teritorijas).

Pēc kara Oderas—Neises līnija kalpoja par robežu starp Poliju un VDR. 1950. gadā robežu juridiski atzina VDR, bet 1970. gadā — arī VFR. Pēc Vācijas apvienošanās 1990. gadā tika noslēgts jauns līgums, kurš atzina pašreizējo Polijas—Vācijas robežu.