Kaļiņingradas apgabals

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Kaļiņingradas apgabals
Калининградская область
—  apgabals  —
Angrapas upe
Angrapas upe
Flag of Kaļiņingradas apgabals
Karogs
Coat of arms of Kaļiņingradas apgabals
Ģerbonis
Novietojums KrievijāNovietojums Krievijā
Municipālo veidojumu karte
Municipālo veidojumu karte
Oficiālā valoda krievu valoda
Valsts Karogs: Krievija Krievija
Federālais apgabals Ziemeļrietumu federālais apgabals
Centrs Kaļiņingrada
Administratīvais iedalījums
Platība 
 - Kopā 15 100 km²
Iedzīvotāji (2010)
 - Kopā 941 474
 - Etniskais sastāvs krievi (86,4 %)
ukraiņi (3,7 %)
baltkrievi (3,6 %)
Mājaslapa: http://www.gov39.ru/
Kaļiņingradas apgabals Vikikrātuvē

Kaļiņingradas apgabals (krievu: Калининградская область) ir Krievijas federācijas subjekts pie Baltijas jūras starp Poliju dienvidos un Lietuvu ziemeļos un austrumos. Tam nav robežu ar pārējo Krievijas teritoriju. Krievijas apgabals, kas atrodas vistālāk uz rietumiem.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēsturiski šī teritorija bija senprūšu apdzīvota, līdz Prūsijas krusta karu rezultātā to 13. gadsimta vidū iekaroja Vācu ordenis, nodibinot ordeņa valsti ar centru Marienburgā. 1525. gadā Albrehts Hohencollerns pārveidoja ordeņa valsti par Prūsijas Hercogisti. Pēc Trīsdesmitgadu kara par valsts centru kļuva Kēnigsberga. 1657. gadā Prūsija apvienojās personālūnijā ar Brandenburgu. 1701. gadā Frīdrihs I Kēnigsbergā kronēja sevi par karali, nodibinot Prūsijas Karalisti, kas kļuva par spēcīgāko vācu valsti un Vācijas apvienotāju. Apvienotajā Vācijā reģions ap Kēnigsbergu tika saukts par Austrumprūsiju. Pēc Vācijas sakāves Otrajā pasaules karā Austrumprūsija tika piešķirta Polijai (dienvidu daļa, apm. 2/3 no teritorijas) un PSRS (ziemeļu daļa, ar galvaspilsētu Kēnigsbergu). Vācu iedzīvotāji evakuējās vai tika padzīti. Austrumprūsijas galvenā pilsēta Kēnigsberga tika pārdēvēta par Kaļiņingradu. Apgabalā ieradās citi iedzīvotāji, lielākoties etniski krievi.

Kaļiņingradas apgabals ir viens no militarizētākajiem Eiropas apvidiem. Šeit atrodas lielas Krievijas kara bāzes un Krievijas Baltijas kara flotes galvenā mītne. Apgabalā atrodas vairākas autorūpnīcas. Rūpnieciski iegūst dzintaru un naftu. Zvejniecība.

Administratīvais iedalījums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Administratīvi Kaļiņingradas apgabals ir sadalīts Kaļiņingradas pilsētā, 6 pilsētu rajonos (городской округ) un 15 rajonos (муниципальный район).

Pilsētas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kaļiņingradas apgabalā ir 22 pilsētas (kursīvā rajona nozīmes pilsētas)

Karte[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Iedzīvotāju etniskais sastāvs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]