Pāriet uz saturu

Pārdozēšana

Vikipēdijas lapa

Pārdozēšana ir dažādu ķīmisko vielu lietošana lielākās devās nekā ir ieteicamas[1] vai arī ir normāli lietotas.[1] Vielu pārdozēšana izraisa saindēšanos vai nāvi.[1]

Terminu pārdozēšana lieto vielām, kam normālos apstākļos tiek izmantotas, lai uzlabotu veselību un pašsajūtu (piemēram, zālēm), bet par pārdozēšanu nerunā indu gadījumos — vielu, kuru pat mazākā vienība izraisa veselībai nevēlamas sekas.

Pārdozēšanu var būt apzināta: kā paškaitējums vai pašnāvība. Tāpat apzināta pārdozēšana ir cenšoties pēc iespējas lielāku efektu gūt no vielas, lietojot to pārāk lielās devās. Neapzināta pārdozēšana var būt pēc abstinences sindroma, kad vielu uzsāk lietot tikpat lielos daudzumos kā pirms tam, vai, nelegālu vielu gadījumā, nezināmās vielas tīrības dēļ, kad aktīvās vielas sastāvs produktā var krasi atšķirties pie dažādiem tirgoņiem.

Galvenās vielas, ko parasti pārdozē, ir aspirīns, paracetamols, opioīdi, barbiturāti, benzodiazepīni, amfetamīns, kokaīns, antidepresanti un alkohols.

Psihotropo vielu toksiskums

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tabulā attēlots letālās devas lielums attiecībā pret efektīvo lietojamo devu (jo mazāks letālās devas lielums, jo lielāks vielas toksiskums un pārdozēšanas risks).[2]

Vielu letālās devas lielums attiecībā pret efektīvo devu
viela reizes
Heroīns (intravenozi)
  
5
Muskatrieksts
  
7
Velnāboli
  
8
Izobutilnitrīts (inhalēts)
  
8
Oksisviestskābe
  
8
Dekstrometorfāns (DXM)
  
10
alkohols
  
10
Kokaīns (intranazāli)
  
15
MDMA
  
16
Kodeīns
  
20
Meskalīns
  
24
Rohypnol
  
30
Ketamīns
  
38
Dimetiltriptamīns (DMT)
  
50
Kava
  
75
Dislāpekļa oksīds (inhalēts)
  
150
Psilocibīns
  
1000
Lizergīnskābes dietilamīds (LSD)
  
1000
Marihuāna
  
virs 1000
Ar zaļu apzīmetas vielas, kas ir legālas Latvijā, ar sarkanu — kas ir nelegālas.
  1. 1,0 1,1 1,2 http://www.uphs.upenn.edu/addiction/berman/glossary/
  2. The American Scientist (Magazine of Sigma Xi, the Scientific Research Society). Gable, Robert. May-June 2006. http://www.americanscientist.org/issues/num2/the-toxicity-of-recreational-drugs/1 Arhivēts 2012. gada 8. jūnijā, Wayback Machine vietnē.