Plovdiva

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Пловдив
Plovdiv location in Bulgaria.png Plovdiv-coat-of-arms.svg
Iedzīvotāji (2010) 380 760
Apdzīvota no aizvēsturiskiem laikiem
Citi nosaukumi Eimolfija (Eumolpia) (trāķiešu)
Filipopole (Φιλιππούπολη) (grieķu)
Trimontija (Trimontium) (romiešu)
Filibe (Philibe) (turku).
Apgabals(Област) Plovdivas apgabals
Mājaslapa http://www.plovdiv.bg/
Plovdivas vecpilsētas skats

Plovdiva (bulgāriski - Пловдив) - pilsēta Bulgārijas dienviddaļā, Augštrāķijas līdzenumā pie Maricas upes. Valsts otrā lielākā pilsēta. Pilsēta ar senu vēsturi, saglabājušās romiešu celtņu drupas. Plovdivas vecpilsēta tiek uzskatīta par vienu no skaistakajām Balkānos.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pilsēta ir apdzīvota no aizvēsturiskiem laikiem. Trāķieši to sauca par Eimolfiju (Eumolpia).

342. gadā p.m.ē. Maķedonijas Aleksandra tēvs Filips II ieņem pilsētu un pārdēvē to savā vārdā par Filipopoli (Φιλιππούπολη). Grieķi Plovdivu šādi sauc arī mūsdienās.

Filipopole eksistē kā neatkarīga grieķu pilsēta, līdz to ieņem romieši, nosaucot par Trimontiju (Trimontium). Senās Romas laikos Trimontija ir Romas Trāķijas provinces galvaspilsēta. 250. gada pilsētas apkārtnē notiek Filipopoles kauja starp romiešiem un impērijā iebrukušajiem gotiem. Goti karaļa Knivas vadībā uzvar un ieņem pilsētu. 334., 335. vai 337. gadā Filipopolē notiek Filipopoles koncils.

443. gadā pilsētu ieņem huņņi Attilas vadībā.

VI gs. vidū Plovdivas teritorijā ierodas slāvi. Turpmākos gadsimtus Plovdiva dažbrīd ir Bizantijas, bet dažkārt Bulgārijas rokās. 970. gadā Bizantijas imperators Joans I Cimishijs (Ιωάννης Τσιμισκής) izmitina Filipopoles apkārtnē apmēram 200 000 armēņu paulikāņus, rezultātā Filipopole kļūst par paulikāņu centru Eiropā. 1205. gadā bulgāru cars Kalojans noposta Filipopoli.

1364. gadā Plovdivu ieņem turki un tā paliek Osmaņu impērijas sastāvā līdz 1885. gadam. Šajā periodā pilsētas turku nosaukums ir Filibe.

1878. gada 17. janvārī, krievu-turku kara laikā, krievu karaspēks Josifa Gurko vadībā sturmē pilsētu. Turki Suleimana-pašā vadībā, atkāpjas uz Stambulu. Tomēr, pamatojoties uz 1878. gada Berlīnes līgumu, Plovdiva nenokļūst Bulgārijas sastāvā, bet ir galvaspilsēta no Turcijas pusneatkarigai Austrumrumēlijai. 1886. gadā Austrumrumēlija pēc bulgāru sacelšanās tiek iekļauta Bulgārijas valstī.


Attēlu galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]