Prezervatīvs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Prezervatīvs

Prezervatīvs jeb kondoms, sarunvalodā arī kondons, ir viens no kontracepcijas līdzekļiem, ko izmanto dzimumakta laikā, lai izsargātos no nevēlamas grūtniecības un no seksuāli transmisīvajām slimībām (STS), piemēram, no AIDS, gonorejas, hlamīdijas. Prezervatīvs ir plāna lateksa uzmava, ko velk uz dzimumlocekļa. Prezervatīva galā ir vieta spermai, kur uzkrāties. Prezervatīva galvenais uzdevums ir neļaut spermai nonākt makstī. Ir arī speciāli sievietēm domāti prezervatīvi.

Veidi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Prezervatīvi atšķiras pēc izmēriem, tekstūras, stila, krāsas un pat garšas. Prezervatīvus iesaka lietot arī orālā seksa laikā. Plašāk zināmie prezervatīvu ražotāju zīmoli ir Ansell, Condomi, Durex, Hot Rod, KamaSutra, LifeStyles, Moods, Nirodh, NYC Condom, Safedom un Trojan.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Prezervatīvi ir lietoti vairāk nekā 3000 gadus. Ir atrastas vēstures liecības (attēli), kuros redzams, ka Senajā Ēģiptē izmantoja linu auduma prezervatīvus.[1] Tiek pieļauts, ka šie prezervatīvi tika izmantoti, lai pasargātos no infekcijām un kukaiņu kodumiem. Kairas muzejā ir prezervatīvam līdzīgs priekšmets, kas it kā esot piederējis ēģiptiešu faraonam Tutanhamonam.[1]

Pirmie prezervatīvi no dzīvnieku zarnām, kas pildīja kaut cik savu funkciju, parādījās 18. gadsimtā.[1] Tie tika dēvēti par "angļu mētelīšiem". 1855. gadā amerikāņu ķīmiķis Čārlzs Gudjērs (Charles Goodyear) izveidoja pirmos gumijas prezervatīvus.

Sieviešu prezervatīvi ir relatīvi jauni. Tie tirgū parādījās 1992. (Eiropā) un 1993. gadā (ASV).

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 1,2 «Prezervatīvu jeb kondomu vēsture» (latviešu). mammamuntetiem.lv.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]