Rīgas karogs

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Rīgas pilsētas karogs
Flag of Riga.svg
Proporcijas 1:2
Apstiprināts 1936

Rīgas karogs ir viens no Rīgas oficiālajiem simboliem kopā ar Rīgas pilsētas ģerboni.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Historical flags of Riga.jpg

Pirmo reizi Rīgas pilsētas karogs minēts 1232. gadā (vexillum civitatis Rigensis), taču tā krāsa un forma nav zināma. Pēc 1282. gada avotos minēts, ka Rīgas kuģu karogā ir balts krusts, bet karoga forma un krāsa nav norādīta (14. gadsimta sākumā zināms, ka Rīgai bija melns karogs ar baltu krustu). Pēc 1582. gada Rīgas karogs bijis balts ar sarkanu pilsētas ģerboni, savukārt 1656. gadā, pateicoties pilsētas varonībai aizstāvībā pret Maskavijas karaspēku, Zviedrijas karalis piešķīra Rīgai savu kroņi. Dzeltenais krusts nozīmē Rīgas pakļautību Livonijas ordeņim, bet krusta centrā uz sarkana vairoga divas sakrustotas atslēgas simbolizē Svētā Pētera aizsardzību Rīgai.

Mūsdienās lietotais zili-baltais Rīgas pilsētas karogs izveidots 1673. gadā, kad tas apstiprināts Rīgas statūtos - zils ar baltu uz pusēm taisnstūra formā.

20. gadsimta 30. gados četrām Latvijas novadu pilsētām: Rīgai (apstiprināts 1937. gada 4. maijā), Jelgavai, Liepājai un Daugavpilij pilsētu karogi tika standartizēti -- ar divām vienāda platuma dažādu krāsu joslām, kas gareniski dalīja karogu uz pusēm, bet karogiem un joslām pa vidu tika izvietoti attiecīgo pilsētu ģerboņi.

Apraksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Taisnstūra forma, tā audekls sadalīts divās horizontālās vienāda platuma joslās: augšējā daļā - gaiši zilā, apakšējā daļā - baltā krāsā. Karoga vidū attēlots Rīga pilsētas ģerbonis.

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]