Silvio Berluskoni

Vikipēdijas lapa
Silvio Berluskoni
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi (2010) cropped.jpg
Itālijas premjerministrs
Amatā
2008. gada 8. maijs — 2011. gada 12. novembris
Prezidents Džordžo Napolitāno
Priekštecis Romāno Prodi
Pēctecis Mario Monti
Amatā
2001. gada 11. jūnijs — 2006. gada 17. maijs
Priekštecis Džuliāno Amato
Pēctecis Romāno Prodi
Amatā
1994. gada 10. maijs — 1995. gada 17. janvāris
Priekštecis Karlo Čampi
Pēctecis Lamberto Dini

Dzimšanas dati 1936. gada 29. septembrī (86 gadi)
Valsts karogs: Itālija Milāna, Itālija
Politiskā partija Sabiedrības brīvība (2009—pašlaik)
Profesija Uzņēmējs
Augstskola Milānas universitāte
Paraksts Silvio Berlusconi Signature.svg

Silvio Berluskoni (itāļu: Silvio Berlusconi; dzimis 1936. gada 29. septembrī Milānā, Itālijā) ir Itālijas politiķis, bijušais Itālijas premjerministrs un partijas Popolo della Liberta ('Sabiedrības brīvība') vadītājs. Viņa vadītā valdība ir visilgāk funkcionējošā visā Itālijas vēsturē.

Berluskoni ir arī veiksmīgs uzņēmējs, kuram pieder daudzi lielākie Itālijas plašsaziņas līdzekļi, bankas un citas kompānijas. Viens no pazīstamākajiem Berluskoni īpašumiem ir futbola klubs AC Milan.

Uzņēmējs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1962. gadā Berluskoni sāka nodarboties ar nekustamo īpašumu biznesu un ātri kļuva par vienu no lielākajiem lielu dzīvojamo rajonu attīstītājiem Itālijā (Milānas mikrorajoni - Milāna 2, Milāna 3, Džirasole). 1978. gadā Berluskoni nodibināja pārvaldītājsabiedrību Fininvest, kas kļuva par Berluskoni impērijas centrālo kompāniju. 1980. gadā viņš pievērsās plašsaziņas līdzekļu biznesam, izveidojot pirmo komerciālo TV kanālu Itālijā — Canale 5. Tam sekoja vēl vairāki komerciālie TV kanāli. Redzot TV biznesa panākumus, Berluskoni iesaistījās līdzīgā biznesā arī citās Eiropas valstīs — 1986. gadā Francijā, 1987. gadā — Vācijā, bet 1989. gadā — Spānijā. Nopērkot izdevniecību Mondadori, Berluskoni kļuva par Itālijas lielāko žurnālu un grāmatu izdevēju. 1986. gadā Berluskoni iegādājas futbola klubu AC Milan.

Valstsvīrs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1990. gadu sākuma Itālijā, pēc "tīro roku" kampaņas, nopietni tika diskreditētas valdošās politiskās partijas — kristīgie demokrāti un sociālisti. Reāla kļuva bijušo komunistu nākšana pie varas, ja tam nerastos nopietna alternatīva. Berluskoni nolēma pievērsties politikai un nodibināja partiju Forza Italia, kura tika ievēlēta parlamentā. 1994. g. Berluskoni kļuva par Itālijas premjerministru, tomēr gada beigās šī valdība krita. 2001. gada Brīvības mājas koalīcija[nepieciešama atsauce], kuras sastāvā bija arī Forza Italia, ieguva vairākumu parlamentā un Berluskoni kļuva par premjerministru. 2011. gada novembrī viņš atkāpās no Itālijas premjerministra amata.

Berluskoni valdības darbības raksturīgās iezīmes:

  • Visai labēja ekonomiskā un sociālā politika. Notiek darba, pensiju, imigrācijas likumdošanas reformas labējā garā.
  • Cieša sadarbība ar ASV ārpolitikā, kas rada domstarpības ar Vāciju un Franciju ES iekšienē.

Pārmetumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Berluskoni personība ir ļoti pretrunīgi vērtēta gan Itālijā, gan ārpus tās. Viņam netrūkst gan dedzīgu piekritēju, gan tikpat dedzīgu kritiķu. Galvenie kritiķu pārmetumi:

  • kaut arī formāli Berluskoni ir atteicies no jebkādiem amatiem savās kompānijās, kritiķi piesauc daudzus interešu konfliktu gadījumus,
  • kaut arī Berluskoni apgalvo, ka nav saistīts ar veco eliti, viņa loma, piemēram masonu ložas "Propaganda 2" lietā, liecina par pretējo,
  • pret Berluskoni ir uzsāktas daudzas prāvas dažādu pārkāpumu un noziegumu izdarīšanā, tomēr vai nu tās ir slēgtas pierādījumu trūkuma dēļ, vai slēgtas saistībā ar likumdošanas izmaiņām, kuru iniciators ir pats Berluskoni. Viņš ir apsūdzēts — kukuļdošanā, grāmatvedības datu sagrozīšanā, politisko partiju nelikumīgā finansēšanā, par viltus zvērestu tiesā, nodokļu nemaksāšanā.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Politiskie un sabiedriskie amati un pozīcijas
Priekštecis:
Karlo Čampi
Džuljāno Amato
Romāno Prodi
Itālijas premjerministrs
1994. gada 10. maijs — 1994. gada 22. decembris
2001. gada 11. jūnijs — 2006. gada 17. maijs
2008. gada 8. maijs – 2011. gada 12. novembris
Pēctecis:
Lamberto Dini
Romāno Prodi
Mario Monti