Alčide de Gasperi

Vikipēdijas lapa
Alčide de Gasperi
Alcide De Gasperi
Itālijas premjerministrs
Amatā
1945. gada 10. decembris — 1953. gada 7. jūlijs
Priekštecis Feručio Pari
Pēctecis Džuzepe Pella

Dzimšanas dati 1881. gada 3. aprīlī
Pieve Tesino, Tirole, Austroungārija
Miršanas dati 1954. gada 19. augustā (73 gadu vecumā)
Valsts karogs: Itālija Borgo Valsugana, Trento province, Itālija
Politiskā partija Kristīgā demokrātija
Profesija filologs, politiķis, žurnālists

Alčide de Gasperi (Alcide De Gasperi, dzimis 1881. gada 3. aprīlī Pjeve Tezīno (Pieve Tesino) Austroungārijā, tagad Itālijā, Trentino-Alto Adidže; miris 1954. gada 19. augustā Sellā de Valzuganā (Sella di Valsugana), Trentino-Alto Adidže) bija itāliešu politiķis. Līdz ar Robertu Šūmanu un Konrādu Adenaueru tiek uzskatīts par vienu no ES dibinātājiem.

Dzimis toreizējās Austroungārijas teritorijā. Studēja Vīnē filozofiju un literatūru, vēlāk darbojās kā žurnālists. 1911. gadā kļuva par Austrumgārijas parlamenta (Reichsrat) deputātu. Pēc Pirmā pasaules kara de Gasperi dzimtais apvidus iekļāvās Itālijā.

1919. gadā Alčide de Gasperi kopā ar Luidži Sturco nodibināja kristīgi demokrātisko Tautas partiju (Partito Popolare) un no 1921. gada bija Itālijas parlamenta deputāts. Pēc fašistu nākšanas pie varas tika uz 16 mēnešiem ieslodzīts, pēc atbrīvošanas 1931. gadā strādāja Vatikāna bibliotēkā, kur 2. pasaules kara laikā nodibināja Itālijas pēckara spēcīgāko partiju Itālijas kristīgo demokrātu partiju (Democrazia Cristiana).

Pēc kara vairākkārtējs Itālijas premjers. 1946. gadā, kad Itālija kļuva par republiku, veica Pagaidu valsts galvas (Capo Provvisorio dello Stato), faktiski prezidenta, pienākumus. Antikomunists un antifašists.


Priekštecis:
-
Itālijas prezidents
1946 - 1946
Pēctecis:
Enriko de Nikola
Priekštecis:
Feručio Pari
Itālijas premjerministrs
1945 - 1953
Pēctecis:
Džuzepe Pella
Priekštecis:
Pols Anrī Spāks
Eiroparlamenta prezidents
1954
Pēctecis:
Džuzepe Pella