Spektr-RG

Vikipēdijas lapa
Spektr-RG
Спектр-РГ
Spektr-RG modelis
Spektr-RG modelis
KA veidsorbitālā observatorija
OperatorsKrievijas Zinātņu akadēmijas Komisko pētījumu institūts, Karogs: Krievija Krievija
Vācijas aerokosmisko lidojumu centrs, Karogs: Vācija Vācija
IzgatavotājiNPO Lavočkina, Karogs: Krievija Krievija
Bāzes platformaNavigator
Starts13.07.2019. 12:30:57 UTC
Starta vietaBaikonura, Karogs: Kazahstāna Kazahstāna 81/24
NesējraķeteProton-M / Blok DM-03, Karogs: Krievija Krievija
Darbības ilgums7,5 gadi (plānots)
NSSDC ID2019-040A
SCN44432
Tīmekļa vietnehttp://srg.iki.rssi.ru/
Orbītas elementi
Centr. ķermenisZemes — Saules Lagranža punkts L2
Orbītas veidsHalo orbīta
IepriekšējaisNākamais
Spektr-RSpektr-UV

Spektr-RG (Спектр-РГ, Спектр-Рентген-Гамма) ir Krievijas un Vācijas orbitālā observatorija, kas paredzēta astrofiziskiem pētījumiem rentgenstaru enerģiju diapazonā (0,3 — 30 keV). Tā tika palaista 2019. gada 13. jūlijā un ir izvietota Halo orbītā ap Zemes — Saules Lagranža punktu L2.

Projektu kopīgi realizē Krievijas Zinātņu akadēmijas Komisko pētījumu institūts (IKI RAN) un Vācijas aerokosmisko lidojumu centrs (DLR)

Spektr-RG tika būvēts uz NPO Lavočkina platformas Navigator bāzes.

Kosmiskā aparāta primārais instruments ir eROSITA, ko izgatavoja Maksa Planka ārpuszemes fizikas institūts. Tas darbojas 0,3 — 10 keV enerģiju diapazonā. eROSITA veidots, par pamatu ņemot ABRIXAS, ko orbītā palaida 1999. gadā, bet pēc dažām dienām tas sabojājās akumulatoru kļūmes dēļ.

Otrs zinātniskais instruments ir ART-XC, ko izgatavoja Komisko pētījumu institūts un Viskrievijas zinātniski pētnieciskais eksperimentālās fizikas institūts. Tas darbojas 6 — 30 keV diapazonā. ART-XC ir 7 rentgena slīdošā tipa spoguļu moduļi, ko izgatavoja Māršala kosmiko lidojumu centrs.

Spektr-RG tika palaists 2019. gada 13. jūlijā 12:30:57 UTC no Baikonuras kosmodroma ar nesējraķeti Proton-M / Blok DM-03.

2019. gada 21. oktobrī observatorija sasniedza Halo orbītu ap Zemes — Saules Lagranža punktu L2, 1,5 miljonu kilometru attālumā no Zemes. 8. decembrī tika sākta visas debess skenēšana.

2020. gada 15. decembrī Spektr-RG bija pabeidzis otro visas debess apskatu.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 26. februārī Vācijas puse paziņoja, ka observatorijā Spektr-RG atslēgs savu teleskopu eROSITA.[1] Aparatūra tika pārslēgta gaidošajā režīmā. 3. jūnijā Roskosmos nolēma patvaļīgi aktivizēt eROSITA teleskopu bez Vācijas speciālistu dalības.[2]

Atssauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]